Dupa ce au aflat ca nu mai au voie sa-si vanda branza la piata, ciobanii au primit o noua lovitura: transhu-manta este ilegala. Noile reguli europene risca sa ii arunce in faliment pe producatorii de branza din Marginimea Sibiului, Novaci sau Suceava, zone unde veniturile sunt asigurate integral din oierit.
Dupa ce au aflat ca nu mai au voie sa-si vanda branza la piata, ciobanii au primit o noua lovitura: transhumanta este ilegala. Noile reguli europene risca sa ii arunce in faliment pe producatorii de branza din Marginimea Sibiului, Novaci sau Suceava, zone unde veniturile sunt asigurate integral din oierit. Transhumanta, asa cum se face in prezent, nu va mai fi permisa, chiar daca este specific romaneasca si "dureaza de pe vremea lui Stefan cel Mare", a anuntat ieri Marian Avram, presedintele ANSVSA. "In prezent, transhumanta este ilegala pentru ca incalca regulile de bunastare animala si de transport. In plus, animalele trec pe drumuri nationale si incalca proprietati", a declarat el.
CE-I CU VANZAREA BRANZEI?
|
ANSVSA-ul a publicat la 8 ianuarie 2007 un ordin care prevedea, printre altele, ca pana la
18 ianuarie ciobanii trebuiau sa se inregistreze ca sa mai poata vinde lapte si branza. Ei nu mai puteau sa se duca la piata cu aceste produse decat in localitatea de provenienta, in cele invecinate sau pe raza judetului daca au magazine de desfacere. Aplicarea ordinului a fost amanata pana la jumatatea lunii iulie. "Ciobanul poate in continuare sa vanda branza maturata peste
60 de zile, dar trebuie sa se inregistreze, sa fie identificat, practic, pentru ca, in caz de probleme, sa poata fi tras la raspundere. O poate vinde el in zona sau sa o dea unei firme colectoare, unui angrosist sau unui lant de magazine care i-o poate vinde in toata tara", a declarat Sorin Minea.
|