De 25 de ani, o fundatie elvetiana trimite pensionari in strainatate, ca sa ajute la elaborarea si dezvoltarea unor proiecte de afaceri. Unii dintre ei au descoperit Romania!
MARINA CONSTANTINOIU
In loc sa stea linistiti sa-si primeasca pensia la domiciliu, aceste persoane varstnice isi folosesc cunostintele si experienta pentru o cauza nobila. Povestea lor a atras atentia postului de radio Swissinfo, care a prezentat, pe site-ul sau de Internet, ce inseamna munca membrilor Senior Expert Corps, condus de Swisscontact, o Fundatie elvetiana pentru Cooperare Tehnica. Senior Expert Corps are 470 de membri, cu o varsta medie de 65 de ani.
"Acum 25 de ani am decis sa folosesc pensionarii ca experti voluntari care sa consilieze firmele mici si mijlocii (SME)", declara purtatorul de cuvant al Swisscontact, Ueli Stilli.
Fundatia - care primeste fonduri publice si private - cauta contracte in strainatate si este implicata in 90 de proiecte. Senior Expert Corps are un rol de consiliere. Principalele domenii de activitate ale expertilor SEC sunt industria turismului si ospitalitatii (hoteluri si restaurante), industria textila si a pielariei, agricultura si industria alimentara, silvicultura, industria lemnului si a hartiei, constructii/infrastructura si planificarea urbana, constructiile de masini si electrotehnica, tehnologia informatica, managementul (inclusiv managementul organizatiilor neguvernamentale), sistemul bancar, perfectionarea profesionala si pregatirea postuniversitara.
EXPERIENTA ROMANEASCA. Christian Boesch, in varsta de 67 de ani, este unul dintre expertii grupului. El a fost trimis in Transilvania, o regiune a Romaniei asociata de occidentali mai degraba cu Dracula decat cu economia de piata. Fostul diplomat si presedinte al Camerei de Comert din Zürich a constatat o transformare in regiune. Au aparut noi industrii care cauta noi surse de finantare pentru a se extinde. Noile companii au primit fonduri de la romanii din strainatate, cu conditia sa asigure calitatea produselor.
"Oamenii de acolo au inteles principiile economiei de piata", a declarat Boesch pentru Swissinfo. In orasul Odorheiu Secuiesc functioneaza acum o camera de comert cu 130 de membri, condusa de patru angajati. Aceasta a devenit o adevarata forta politica pe plan local. Boesch crede ca principala dificultate in adaptarea oamenilor la economia de piata este sa-i convinga ca Romania poate concura cu Occidentul.