Jurnalul.ro Calendar Omul zilei: Ioana Raluca Olaru

Omul zilei: Ioana Raluca Olaru

27 Feb 2011   •   18:06
Sursa foto: /Reuters
153920-stefan-wermuth-reuters-rtr2fnb1.jpgJucătoare de tenis
Jucătoarea româncă de tenis Ioana Raluca Olaru, care va împlini 22 de ani pe 3 martie, a dat lovitura în acest week-end, în turneul de dublu de la Acapulco (Mexic).

Făcând pereche cu ucraineanca Maria Koriţeva, Ioana Raluca Olaru s-a impus în finala competiţiei dotate cu premii totale de 220.000 de euro, învingând cu 3-6, 6-1, 10-4, perechea spaniolă formată din Lourdes Dominguez Lino şi Arantxa Parra Santonja.

Olaru şi Koriţeva au revenit spectaculos după  ce au pierdut primul set, obţinând o superbă victorie în setul decisiv, după o întâlnire care a durat o oră şi 22 de minute. Pentru câştigarea finalei, Olaru şi Koriţeva au primit un cec în valoare de 11.000 de dolari şi 280 de puncte WTA.

Pentru succesul din turneul de dublu de la Acapulco, Jurnalul Naţional o declară pe Ioana Raluca Olaru "Omul Zilei".