Omul zilei - Sorana Cîrstea

de Mihai Igirosanu    |    09 Aug 2013   •   00:19
Sursa foto: JOHN G. MABANGLO/EPA/Intact Images

jucătoare de tenis
După o perioadă în care s-a aflat oarecum în umbra colegei sale de generaţie, Simona Halep, care a triumfat în două turnee consecutive, Sorana Cîrstea a revenit puternic în prim-planul circuitului mondial profesionist. Pe cimentul canadian de la Toronto, în cadrul turneului dotat cu premii în valoare totală de 2.370.000 de dolari, târgovişteanca în vârstă de 23 de ani  a pătruns în optimile de finală după o victorie de senzaţie în faţa fostei lidere mondiale, daneza Caroline Wozniacki, actualmente aflată pe locul 10 în clasamentul WTA. Sorana a învins după o partidă-maraton, întinsă pe durata a aproape trei ore. După ce a pierdut primul set, scor 5-7, românca a revenit senzaţional în cel secund, impunându-se în tiebreak, adjudecându-şi finalmente şi setul decisiv cu scorul de 6-4. Pentru rezultatul excepţional şi pentru pătrunderea în această fază avansată a celui mai puternic turneu al săptămânii, Jurnalul Naţional o declară pe Sorana Cîrstea “Omul Zilei”.