Teatrul Nottara reia spectacolele cu public
Teatrul Nottara anunță că de miercuri reia spectacolele cu public, sala de spectacole urmând să funcționeze la o capacitate de 30%.
„După o lungă așteptare, Teatrul Nottara are bucuria să își întâmpine din nou publicul în sala de spectacol. În aceste luni în care contextul pandemic ne-a împiedicat să împărtășim emoția și energia care se nasc la întâlnirea directă dintre artist și spectator, am încercat să menținem vie legătura specială între noi și public, prin diferite proiecte și evenimente în spațiul online. A fost un refugiu pentru noi toți și le mulțumim spectatorilor că au fost alături de noi. Sperăm, acum, ca împreună să aducem un strop de bucurie și de speranță în această perioadă dificilă”, se arată într-un comunicat al Teatrului Nottara.
Conform acestuia, primul spectacol este despre dragoste, prietenie, tandrețe și optimism. „Aici nu-i de joacă propune o întâlnire emoționantă cu două mari actrițe, Catrinel Dumitrescu și Victoria Cociaș, care ne reamintesc despre importanța acestor lucruri, într-o poveste surprinzătoare, cu multe răsturnări de situație, interpretată cu umor și cu sinceritate. Spectacolul este programat miercuri, 27 ianuarie, de la ora 19.00, la Sala George Constantin”, au anunțat reprezentanții instituției.
Joi, 28 ianuarie, de la ora 19.00, la Sala George Constantin, este programat spectacolul Praf de stele de Norm Foster, în regia lui Lucian Sabados. John (Alexandru Jitea), un ziarist cu veleități de romanicer, cunoaște trei femei: Fay (Luminița Erga), care este prostituată, Angel (Diana Roman), o tânără care aspiră la o carieră muzicală, și Gwen (Ada Navrot), o femeie care şi-a părăsit soţul şi vrea să înceapă o viaţă nouă. Fiecare dintre ele îl învață ceva nou despre viață și iubire.
Vineri, 29 ianuarie, tot de la ora 19.00, este programată comedia Thailanda de Dimitris Kechaidis și Eleni Chaviara, în regia lui Alexandru Jitea. Aleka (Andreea Măcelaru Șofron), Fotini (Victoria Cociaș) și Maro (Cristina Stoica Ivanciuc), trei prietene, visează la o călătorie în îndepărtata Thailanda, pe care o văd ca pe o evadare din problemele vieții de zi cu zi, condimentată cu cele mai surprinzătoare situații.
Potrivit reprezentanților teatrului, sala de spectacol va funcționa cu o capacitate redusă la 30 la sută. „Pentru asigurarea desfășurării activităților în condiții de siguranță sanitară, ocuparea locurilor în sală se va face în ordinea sosirii”, se mai arată în comunicat.

Ştiri din .ro
Colecția de sculpturi Guguianu, scoasă la licitație

„Femeia, eterna poveste” este titlul pe care Teatrul „Stela Popescu” îl dedică săptămânii femeii pe 7 martie

Recital cameral extraordinar CU PUBLIC. De Mărțișor
Expoziție virtuală: „GIUVAIERGERIE ANTICĂ. Comorile Muzeului Național de Istorie a Moldovei“

Invitație la lectură

Vernisaj: Sensul Sculpturii, expoziția Kunsthalle Bega Timișoara, călătorește: din 4 martie 2021 devine Sensul Sculpturii la Galeria Sector 1

Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu celebrează 101 ani de la nașterea scriitorului Radu Stanca cu o serie de recitaluri online în perioada 3 - 5 martie
Berlinale 2021: „Babardeală cu bucluc sau porno balamuc”, al lui Radu Jude, considerat de presa internațională stimulant și provocator, o usturătoare satiră socială

Cadouri muzicale de primăvară la Filarmonica Sibiu

Espacio femenino. Pioneras / Cinema feminin spaniol: cineastele – deschizătoare de drum, în luna martie, la Institutul Cervantes din București
Ana Ularu, colaborare cu Oigăn (Kumm), cu un clip de Alex Gâlmeanu: Meteorologie, „ceva magic atât de simplu spus, o stare de complicitate și complot”

Classix Festival va avea loc la Iași în martie 2021

Se pun în vânzare bilete pentru concertul dirijat de Gabriel Bebeșelea pe 4 și 5 martie

Jurnalul vă oferă o carte de neratat: ”Crimă pentru pământ”, al treilea volum al "Trilogiei Ţărănești", de Dinu Săraru
Primăvara începe la TVR cu o ofertă specială pentru cinefili: Producţii de toate genurile, numeroase seriale şi un weekend dedicat doamnelor - în prima săptămână din martie
