x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
Acest site utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată. Îți aducem la cunoștință faptul că ne-am actualizat politicile pentru a ne conforma cu modificările propuse aduse de Directiva (UE) 2002/58/EC ("Directiva E-Privacy") si de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal si privind libera circulatie a acestor date si de abrogare a Directivei 95/46/CE ("Regulamentul GDPR").

Înainte de a continua navigarea pe www.jurnalul.ro, te rugăm să citești și să înțelegi conținutul Politicii de Cookie și Politica de Confidențialitate.

Prin continuarea navigării pe www.jurnalul.ro confirmi acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Poți modifica în orice moment setările acestor fișiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.

DA, ACCEPT

11 x Nichita

0
Autor: Miron Manega 26 Mai 2008 - 00:00

O carte cu ­pagini de doi me­tri: darul unui artist ­pentru me­mo­ria lui Nichita.

În Sala Brîncuşi a Palatului Parlamentului poate fi văzută zilele acestea o carte neo­biş­nuită, cu versuri de Nichita Stănescu, intitulată “Nichita azi – La călă­toriile lui Mircia Dumitrescu”. Cartea este neobişnuită atît prin dimensiunile ei (2 metri/0,35 metri), cît mai ales prin realizare, fiind, dacă se poate spune aşa, un obiect de mare artă: are gravuri în lemn originale şi text imprimat prin tehnică serigrafică, iar copertele sînt din lemn de tei. Tirajul, executat manual, este de 11 exem­plare, aşezate în mijlo­cul uneia dintre sălile ex­po­ziţiei. Pe pereţi sînt expuse separat gravurile din interiorul cărţii.

JOACA. “Volumul” cu­prin­­de 28 de poezii pe care Nichita i le-a dedicat lui Mir­cia Dumitrescu cu ani în ur­mă. Practic, numai această carte bibliofilă ocupă spaţiul unei expoziţii normale. Este însă numai o parte (partea cea mai fierbinte, e adevărat) a unei expoziţii uriaşe, cu peste 400 de lucrări de gra­vură, ilustraţie, desen şi sculp­tură, întinsă pe o su­prafaţă de 900 de metri pă­traţi. Graficianul Mircia Du­mitrescu este unul dintre fru­moşii ne­buni care roiau cîndva în jurul lui Nichita. “Eu nu mă prea băgam în vorbă, spune artistul. Ascultam şi desenam. Lui Nichita i-au plăcut desenele mele de la început. La un mo­ment dat, am început să-i co­piez stilul, pentru că şi el ­dese­na, chiar foarte interesant. S-a prins şi mi-a spus: «Nu te băga în asta, că e o prostie. Eu mă joc. Tu eşti bun pentru ce eşti tu».” Acum, Mircia Du­mi­tres­cu este doctor în arte vizuale şi conduce catedra de grafică a Facultăţii de Arte Plastice din cadrul Universi­tă­ţii Na­ţio­­­nale de Arte din Bu­cu­reşti. Cărţile sale bibliofile ma­nu­facturate cu gravuri originale sînt prezente în mul­te dintre cele mai impor­tan­te bi­blio­teci şi instituţii de cul­tură din Europa: Cancela­ria Germa­ni­­ei (Berlin), British Library – Londra sau Bi­blio­teca Naţională a Franţei.

Citeşte mai multe despre:   nichita,   nichita stanescu 26 mai 2008

Ştiri din .ro

PUBLICITATE

Serviciul de email marketing furnizat de