Oamenii petrec prea mult timp in fata computerului, cautand diverse chestii pe Internet, conversandu-se prin e-mail sau trimitand mesaje instant. Spre binele lor, e bine sa mai ia cate o pauza, spun expertii.
CRISTIAN IONITA
![]() |
AVERTISMENT. Butonatul excesiv dauneaza grav sanatatii
|
Este ca si cum te-ai rataci in spatiu. Pentru ca te ratacesti in lumea Internetului, jocurilor sau chat-ului", spune Michelle Weil, coautor al "TechnoStress". A scris aceasta carte impreuna cu psihologul Larry Rosen, dupa ce a observat ca oamenii devin obositi si stresati din cauza tehnologiei, care ar trebui sa le faca viata mai usoara. Asta pentru ca tehnologia le consuma timp si energie celor care o folosesc prea des.
DEPENDENTA. De departe, tinerii sunt categoria cea mai dependenta de tehnologie. O treime dintre participantii la un sondaj organizat de Business Software Alliance a raspuns ca nu poate trai fara tehnologie, in timp ce 50% spun ca ocupa un loc foarte important in viata lor.
Weil spune ca a lua cate o pauza de la toate chestiile high tech care ne inconjoara este un lucru vital. Cel mai bine este sa-ti lasi celularul, PDA-ul sau laptopul acasa si sa-ti iei o scurta vacanta in mijlocul naturii, spune ea. Cheia este sa folosesti doar tehnologia care iti face viata mai frumoasa, lasand restul de-o parte.