In taberele militare din Afganistan si Irak, diversi roboti sunt testati pentru misiuni. Marina americana nu se lasa mai prejos si colaboreaza cu laboratoarele din centrele universitare.
Pe pamant sau in spatiu cosmic, in apa, robotii invata treburi omenesti sau lucrurile pe care nu suntem in stare sa le indeplinim. Ii gasim in industrie, in camera copiilor, in curte, pe la receptie sau se "antreneaza" prin baze NASA pentru a da o mana de ajutor undeva, foarte departe de Terra. In ultimul timp, insa incep sa fie testati in misiuni militare, cei mai cunoscuti fiind robotii din Afganistan si Irak, de catre armata americana. Si daca isi fac treaba la sol, de ce nu ar merge si in apa? Nu mai este un secret, marina americana se foloseste de laboratoarele din centrele universitare pentu a gasi masinarii perfecte pentru diverse misiuni. Printre evenimentele "publice" in domeniu se afla concursul international "Autonomous Underwater Vehicle Competition" (www.auvsi.org).