Nici nu s-a lamurit complet povestea atacului informatic "Scob" de saptamana trecuta, ca un nou virus cu aceleasi "preferinte" pentru lumea bancara si-a facut aparitia.
Deocamdata, nu exista un nume pentru noua "spaima" electronico-financiara, expertii in securitate banuind ca isi are originea in Estonia. Utilizatorii Internetului se pot "pricopsi" cu noul virus de la sacaitoarele ferestre pop-ups. Acestea ar descarca in PC un soft care poate fura parole si informatii legate de conturi personale in clipa in care utilizatorul acceseaza anumite site-uri financiare, dupa cum se arata intr-un material Washingtonpost.com. Si acest atac exploateaza vulnerabilitati ale browser-ului de la Microsoft, Internet Explorer. Expertii spun ca pentru a va "proteja" in timpul navigarii pe net, trebuie sa folositi alte browsere sau sa instalati soft-uri care blocheaza pop-ups.Acest raport "de activitate" al noului atac electronic a fost realizat de catre compania de securitate electronica Internet Storm Center.