x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
Jurnalul Special Anchete Şef din Poşta Română, amendă la promoţie

Şef din Poşta Română, amendă la promoţie

de Adrian Mogos Publicat la 13 Ian 2015 19:52 Modificat la 13 Ian 2015 19:52
Şef din Poşta Română, amendă la promoţie
În România a apărut în ultimii ani o nouă afacere pe internet: vânzarea de vouchere de reduceri cu care se pot obţine preţuri mai mici la diferite servicii sau produse. Cum funcţionează afacerea cu vouchere de reduceri?

Site-urile de profil au mai multe oferte. Atunci când un cumpărător a găsit ceva ce-l interesează, comandă produsul sau serviciul respectiv şi foloseşte cuponul de reducere, după ce a achitat online sau prin ramburs suma menţionată pe site. Explozia acestor servicii online a dus şi la apariţia unor site-uri care oferă produse şi servicii la preţ redus, dar mai mare decât dacă ar fi achiziţionat direct de la firma cu care site-ul colaborează.

Această metodă de a păcăli clienţii este cea mai des întâlnită. Pe de altă parte, firmele cu care colaborează aceste site-uri au şi ele probleme, nefiind plătite. Mai mulţi adiministratori ai unor firme s-au plâns că nu-şi primesc banii de la reduceriazi.ro şi că patronul firmei îi ignoră luni la rând.

Unde sunt banii?
La sediul firmei, aflat la etajul unu al unui într-un bloc de pe strada Panait Cerna, undeva lângă sediul Camerei de Comerţ Bucureşti, reprezentantul reduceriazi. ro, domnul Tudor, încerca să explice unor întreprinzători de ce a întârziat aproape patru luni să plătească serviciile oferite.

“Nu răspund la mailuri, la telefoane, sms-uri. Foarte mulţi au de primit bani de la ei, dar renunţă să-i ceară pentru că sunt câteva sute de lei şi nu are rost să-şi piardă timpul prin procese”, a spus un întreprinzător. “Am avut datorii mai mari, într-adevăr. Am încercat să le reeşalonăm, să ajungem la sume mai mici. Mi s-a spus că nu am bani, se va face plata eşalonat. Din 1000 de roni, 25% e comisionul firmei de reduceri, restul trebuie să ajungă la clienţii firmei. Domnul Marcel mi-a spus că am 400 de lei în cont. Avem pierderi mari, cheltuieli de vreo 24.000 de lei lunar”, a spus domnul Tudor.

Cine este domnul Marcel, patronul?
Este Ilie - Marcel Văluşescu, şef Departament Fonduri Europene din Compania Naţională
Poşta Română. El deţine jumătate din Net Future Solutions SRL, firma care administrează
site-ul reduceriazi.ro. A fost înfiinţată în februarie 2012, an în care a avut un profit de
puţin peste 5.000 de lei, iar în 2013 a avut pierderi de peste 100.000.

Am încercat să dăm de el la Poşta Română ca să explice de ce a cumpărat cu zeci de mii
de euro o firmă care merge în pierdere şi cum se reuşeşte să scape de partenerii săi fără să-i plătească. Nu a fost de găsit.

Purtătorul de cuvânt al instituţiei a declarat că Văluşescu, care este şi administratorul Net Future Solutions, nu este obligat să-şi depună declaraţia de avere, deoarece nu face parte din top management.
“Afacerea asta a fost cumpărată de către patron cu 50.000 de euro acum vreo doi ani jumate. Nu a fost achiziţionată să dea ţepe şi nu ştiu dacă e bine să scrieţi ceva că nu vrem să ne stricăm imaginea în presă”, a spus reprezentantul reducerazi. ro, domnul Tudor. 
Poliţiştii de la Investigarea Fraudelor au amendat încă de acum doi ani firma pentru neregulile găsite.

×