55 de nopti pline de cosmar. 55 de zile in care rudele celor rapiti in Irak s-au chinuit sa supravietuiasca durerii.
|
![]() |
DEJA AMINTIRE. Rudele celor patru fosti ostatici in Irak au participat la mitingurile de solidaritate organizate in Piata Universitatii din Bucuresti
|
"NICI NU-MI VINE SA CRED CA E LIBER"
|
![]() De aceasta data dintr-un motiv firesc, normal: fericirea. Acum, indoiala s-a spulberat: Sorin, Marie-Jeanne, Ovidiu si Munaf sunt liberi. "Suntem acasa la Sorin, si incercam sa facem fata telefoanelor venite din partea prietenilor si rudelor noastre, care ne suna sa ne sutina, sa se bucure alaturi de noi. Nu stiu ce sa spun, sunt fericita si cred ca s-a terminat cosmarul", a spus Andreea Costiuc, logodnica lui Sorin. O clipa in care zgomotul de fond, cu telefoane sunand si vocile oamenilor bine dispusi acopera totul si la capatul telefonului se aude vocea mai plina de speranta si mai puternica a mamei lui Sorin Miscoci. Dupa zeci de zile de emotii, de nesomn si speranta, vocea sa este din nou calda. "E bine ca s-a terminat si sper sa il vad cat de curand pe Sorin. Daniela (n.r. - sora lui Sorin) m-a sunat si m-a anuntat ca au fost eliberati. Mai mult nu mai stiu. Stim ca Sorin s-a nascut pentru a doua oara. Vom merge la Bucuresti sa ii asteptam, insa nu stiu cand. Nici nu imi vine sa cred. Au trecut aproape 60 de zile in care speranta ne-a fost pusa la grea incercare." Cuvintele Elenei Miscoci (foto), mama lui Sorin, sunt tremurate si pline de bucurie. Indoiala s-a spulberat in sfarsit. E greu sa vorbesti acum cu acesti oameni. A venit in sfarsit momentul de liniste de care aveau atata nevoie. (Dan Tomozei) |
"ABIA ASTEPT S-O IMBRATISEZ"
|
![]()
|
"II VREM ACASA IN CARNE SI OASE"
|
![]()
Presedintele tarii i-a mai spus ca "cei trei sunt sanatosi si robusti" si ca se vor intoarce acasa in curand. Sora jurnalistului a marturisit ca aceasta perioada a fost una extrem de tensionata, iar cel mai mult afectata a fost mama lui Ovidiu, care este bolnava cu inima. In perioada in care Eduard Ohanesian a fost ostatic in Irak, femeia a ramas inchisa in casa. Nu mai avea nici macar puterea necesara sa iasa in strada, asa cum au facut ceilalti parinti, pentru a-si arata durerea si pentru a cere eliberarea fiului ei. In luna aprilie, contactata telefonic, ea declara ziaristilor, cu lacrimi in glas: "Sunt distrusa. Nu-mi mai aduceti aminte". Ana-Maria declara ieri ca mama si-a mai revenit acum. Dar ca nu poate scapa de emotii "pana cand nu il va vedea acasa in carne si oase". (Ioana Moldoveanu) |
"N-AM VRUT SA CRED CA VA FI ALTFEL"
|
![]() |