MISIONARUL
A plecat din Orange, California, ca sa devina misionar la Iasi. A fost in avionul care a aterizat pe Otopeni in 28 decembrie â89.
Cu medicamente.
ANA-MARIA LUCA
![]() |
Jeri si Gloria Little, in vizita la Bucuresti
|
Drumul lui Jeri Armstrong Little catre Romania a inceput intr-o biserica din Orange, California. Avea un prieten, si el a venit cu ideea ca ar putea face o calatorie intr-o tara in care e nevoie de Dumnezeu. Jeri a fost de acord. Era in 1988. Si s-au urcat in avionul catre Bucuresti. N-avea idee ce avea sa gaseasca in tara din sud-estul Europei.
INTUNERIC. Este tot ceea ce a vazut Jeri cand a aterizat la Otopeni, apoi pe drumul catre Suceava si apoi la Iasi. Tot pe intuneric s-a intalnit cu un pastor la Iasi, care l-a dus intr-un apartament in care a ramas peste noapte sa vorbeasca de una si de alta. Vizita a durat putin. In cateva zile era din nou in avion. Si s-ar fi putut sfarsi aici.
INTOARCEREA. Jeri e un tip nu foarte inalt, cu o barba roscata si camasa de blugi. Americanul are de 7 ani o pensiune in stil texan chiar peste drum de un cimitir. Desi este un om de afaceri destul de cunoscut la Iasi, nu se faleste cu succesul lui.
![]() |
Marcus si Trevor, de Craciun, cand s-au mutat in Romania
|
.
.
|
RESTAURANTUL TEXAN
In 1996, Jeri si Gloria au deschis la Iasi primul restaurant cu specific american. Intr-o locatie care i-ar nedumeri pe unii: peste drum de Cimitirul Eternitatea, pe drumul catre aeroportul iesean. Gloria si-a creat un adevarat laborator in bucataria de acasa si toate felurile de mancare au fost intai testate acolo. Apoi au facut deasupra cateva camere: o pensiune. Acum au 31 de camere si vor sa inaugureze o noua aripa a pensiunii.
. SCURTA BIOGRAFIE Jeri Armstrong Little s-a nascut in 1954 la Dearbom, Michigan, si s-a specializat in Business&Finance la Fullertone University. In 1978 a fost numit New Associate of the Year de catre Newengland Mutual, in 1980 a primit premiul national pentru vanzari. A avut propria firma de asigurari, Little&Associates USA, din 1977 pana in 1992. Este si membru al Clubului Rotary Iasi. . MARCUS SI TREVOR Cel mai mic dintre baieti, Trevor, are 21 de ani si vrea sa devina informatician. S-a casatorit in ianuarie cu dragostea lui din copilarie, una dintre fetele unor prieteni de familie, tot americani care s-au mutat la Iasi o data cu familia Little. Cel mai mare, Marcus, e profesor in Statele Unite si vrea sa mearga la seminarul teologic ca sa devina preot. |