De Adormirea Maicii Domnului, cateva mii de pelerini din toata tara au luat cu asalt manastirea de la Ramet, judetul Alba. Slujba a fost oficiata de un sobor de preoti in curtea lacasului, unde a fost amenajat un altar special. De la pelerinaj au lipsit in acest an politicienii, care se inghesuiau anii trecuti la Ramet, cel mai apropiat de sfanta manastire de aici fiind de-a lungul anilor fostul premier Petre Roman.
APA SFINTITA. Manastirea Ramet a fost ctitorita de calugarii Ghenadie si Romulus, din anul 1214, iar in 1762 lacasul a fost bombardat de generalul Bukow cu tunurile, refacut si din nou distrus de armata imperiala habsburgica in anul 1785.
POPULAR
|
Dupa ce exercitiile s-au incheiat, presedintele Basescu
s-a indreptat catre multime, spre incantarea publicului si stresul sepepistilor. Oamenii s-au inghesuit, au calcat copii in picioare. Se imbulzeau si se inghionteau mai ceva decat la cozile la carne de pe vremuri, pentru a da mana, a face o poza sau pentru a da noroc cu presedintele. Un baietel care statea in carca tatalui sau a strigat vreo cinci minute: "Domnule presedinteeee, domnule presedinteee vreau sa dau mana cu dumneavoastra!". Dupa ce se imbulzeau bine si daca
treceau de sepepisti oamenii ieseau cu figuri invingatoare din ghemul zbuciumat ce-l inconjura pe Basescu: "Am reusit! Am dat noroc cu presedintele!". Multi au iesit si injurand garzile care ii impingeau cand voiau sa se apropie de presedinte. Au luat autografe pe pliante, harti, chiar si pe sepci. Basescu a strans mainile tuturor copiilor care se aflau in preajma lui, a facut poze si a impartit autografe avansand mai mult impins decat pe propriile picioare. Desi a intrat in multime fresh, cand a iesit era stors si ud fleasca. (Paula Tudor)
|