Recent, editura Vitruviu a publicat volumul memorialistic "9 ani medic pe front. Spania-China (1937-1945)". Trecut de la bisturiu la pana scriitorului, David Iancu istoriseşte drama războiului din partea "roşie" a baricadei.
La sfârşitul deceniului opt, la 69 de ani, David Iancu a aşternut pe hârtie istoria vieţii sale. Puţini români se pot lăuda cu atâtea aventuri. În tinereţe fusese condamnat la 8 luni închisoare, pentru convingeri comuniste. Apoi a luptat ca voluntar în războiul civil spaniol şi în conflictul sino-japonez. De fiecare dată, de partea camarazilor săi "roşii".
MEDICUL LUI ROMAN ŞI AL LUI TISMĂNEANU
Datorită pregătirii (era absolvent al Facultăţii de Medicină din Iaşi, oraşul natal), a devenit medic pe front. A salvat numeroase vieţi, iar pe a sa a protejat-o Cel de Sus. În două rânduri a scăpat de tifos exantematic, în copilărie, în România, şi la maturitate, în China. Printre combatanţii pe care i-a îngrijit s-a numărat şi Valter Roman (Neuländer), tatăl fostului prim-ministru Petre Roman.
"El era comandantul grupului român de artilerie şi în cursul ofensivei ajunsese la Quinto; deşi localitatea fusese cucerită, un grup de fascişti se închisese în biserica din centrul localităţii şi domina împrejurimile cu foc de mitralieră. Valter Roman a adus tunurile în apropierea bisericii şi, prin foc direct, a reuşit să-i nimicească pe fascişti. În cursul acestei lupte a fost totuşi lovit de focul mitralierelor fasciste şi adus la spitalul din Azaila, după ce sângerase abundent.
L-am găsit cu o plagă toracică; un glonţ traversase toracele stâng în apropierea pericardului (fără să-l lezeze) şi produsese, prin ruperea pleurei, un pneumo şi hemotorax." Cu ajutorul tonicardiacelor şi lichidelor, Iancu l-a pus repede pe picioare pe rănit.
În Spania, i-a cunoscut şi pe Petre Borilă, Gheorghe Stoica, Constantin Doncea, figuri cunoscute ale mişcării comuniste din România. O prietenie deosebită l-a legat de soţii Tismăneanu (Tismeniţki), părinţii politologului Vladimir Tismăneanu. Pe Leonte l-a tratat pe front, iar cu Hermina a fost coleg la spitalul din Vich.
LA VERIFICĂRI
În 1939, cu aprobarea Cominternului, Iancu a traversat mapamondul, până în Extremul Orient, unde se înfruntau chinezii (conduşi de comunistul Mao şi naţionalistul Cian Kai Şek) cu japonezii. A fost medic de unitate în provinciile Hubei, Yunnan, în India şi Burma (acum Myanmar).
La sfârşitul războiului, după 6 ani, s-a întors în România, fiind angajat ofiţer activ la Ministerul Forţelor Armate. De două ori a trebuit să-şi demonstreze loialitatea faţă de mişcarea comunistă. Prima oară, între 1952-1954, când "spaniolii" (aşa erau numiţi combatanţii în războiul civil iberic) au fost verificaţi la sânge. Apoi, când vigilenţii activişti ai partidului au "investigat" activitatea "aventurieriştilor" pe frontul asiatic.
![5656-118125-img_6850.jpg 5656-118125-img_6850.jpg](/usr/imagini/5656-118125-img_6850.jpg)