Jurnalul.ro Sport A murit şi capra vecinului

A murit şi capra vecinului

de Ionut Paduraru    |    08 Sep 2008   •   00:00

AUSTRIA – FRANŢA 3-1 ● Gazdele au produs surpriza
Principala contracandidată a României în lupta pentru şefia grupei a suferit, la rîndul ei, un eşec usturător în primul meci din campania de calificare la CM.

La primul meci pe banca tehnică a Austriei, Karel Bruckner a reuşit o victorie mare: 3-1 cu fosta campioană mondială şi europeană Franţa. Fără Ribery, accidentat, elevii lui Raymond Domenech nu au lăsat nici un moment impresia că se pot impune. Au avut o singură sclipire, cînd Govou a redus din diferenţă la 1-2, dar cursa de urmărire s-a curmat după doar zece minute, o dată cu marcarea golului al treilea al gazdelor. Un succes istoric pentru Austria, care nu mai învinsese Franţa de 38 de ani, şi trupa lui Bruckner îşi anunţă pretenţiile pentru un loc fruntaş în grupă.

PONDERAT. Cum era şi normal, tehnicianul ceh s-a declarat mulţumit de evoluţia echipei sale. "Jucătorii au evoluat mult mai bine decît în amicalul cu Italia, dar mai sînt multe lucruri de pus la punct în planul tactic, atît în defensivă, cît şi în ofensivă. Nu am schimbat prea multe faţă de ce a jucat Austria la Euro 2008. Nici nu aveam timpul necesar şi nici nu cred că era nevoie. Trebuie să continuăm ceea ce a începuse fostul selecţioner, Josef Hickersberger", a spus Bruckner. De partea cealaltă, selecţionerul Raymond Domenech spune că şansele de calificare ale Franţei nu s-au diminuat după eşecul din Austria: "O calificare se obţine după o serie de meciuri. Ne aşteaptă o confruntare dificilă cu Serbia şi sîntem hotărîţi să continuăm lupta pînă la capăt. Avem o echipă tînără, care va avea ocazia să demonstreze ce poate în meciurile ce urmează".

Victorie normală

Serbia – Feroe 2-0
Debut fericit şi pentru Radomir Antic pe banca tehnică a Serbiei: elevii săi au obţinut o victorie normală, scor 2-0, în faţa modestei naţionale a Insulelor Feroe. Totuşi, sîrbii au avut destule probleme de a se desprinde într-un meci în care au trimis peste 20 de şuturi spre poarta oaspeţilor. Dar prestaţia remarcabilă a portarului Jakup Mikkelsen, sau bara, cînd acesta a fost depăşit, au făcut ca scorul să nu ia proporţii.

Primul gol a venit destul de tîrziu, în minutul 29, cînd şutul lui Marko Pantelic a fost deviat în propria poartă de Jon Roi Jacobsen. Acelaşi Pantelic şi apoi Zigic au avut şansa golului pînă la pauză, iar dominarea categorică a gazdelor a continuat şi în repriza secundă. Pe final, naţionala Insulelor Feroe a rămas în inferioritate numerică, după ce fundaşul Jonas Tor Naes a primit al doilea cartonaş galben, în minutul 83. Sîrbii şi-au materializat aproape imediat avantajul, scorul devenind 2-0 după lovitura de cap a lui Nikola Zigic. O victorie de moral pentru trupa lui Radomir Antic, care miercuri va întîlni un adversar mult mai redutabil, Franţa, în deplasare. De partea cealaltă, Feroe va juca în etapa a doua pe teren propriu, cu România.