Jurnalul.ro Sport Adi Ilie, decisiv pentru Zürich

Adi Ilie, decisiv pentru Zürich

07 Apr 2005   •   00:00

Dupa doua evolutii mai putin convingatoare pentru echipa nationala in "dubla" cu Olanda si Macedonia, Adrian Ilie a fost omul decisiv pentru echipa sa de club, FC Zürich, in ultima etapa de campionat.

REZERVA. Desi a fost tinut pe rezerva de antrenorul Lucien Favre, Ilie a marcat golul victoriei pentru FC Zürich in minutul 85 al meciului sustinut pe terenul celor de la Aarau. Introdus la pauza, in locul lui Di Jorio, cand gazdele conduceau cu 2-0, "Cobra" a influentat si autogolul, de 2-2, al fundasului Stockli, fiind desemnat cel mai bun jucator al lui FC Zürich, alaturi de internationalul Gygax.

TITULARI. Daca Ilie a fost lasat pe banca de rezerve, ceilalti doi jucatori romani din lotul lui Favre, stoperul Iulian Filipescu si mijlocasul Mihai Tararache, au fost titulari. Daca ultimul a avut o evolutie satisfacatoare, aparare condusa de Filipescu a prins o zi nefasta. (Mihai Igirosanu)