Jurnalul.ro Sport Amicale:Start către Liga Campionilor

Amicale:Start către Liga Campionilor

de Mihai Igirosanu    |    02 Iul 2008   •   00:00

În Austria, campioana CFR a remizat, 1-1, cu polonezii de la Groclin, iar vicecampioana Steaua a învins, în Slovenia, cu 2-0, pe Maribor.

Cele mai bune echipe din sezonul trecut de Liga 1 au disputat luni primele meciuri de verificare. În Austria, campioana CFR a remizat, 1-1, cu polonezii de la Groclin, iar vicecampioana Steaua a învins, în Slovenia, cu 2-0, pe Maribor.

ÎNCERCĂRI. Trupa lui Ioan Andone a fost condusă cu 1-0, printr-un gol de senzaţie al lui Sokolowski, dar a egalat în minutul 34, prin brazilianul Didy. CFR a început cu: Nuno Claro – Toni, Cadu, Alcantara, Pereira – Trică, Dani, Peralta, Culio – Ruiz, Didy. În repriza secundă, Andone a folosit următorul “11”: Hirschfeld – Manuel Jose, Vieira, Sousa, Panin – E. Kone, Prette, Mureşan, Deac – Fabbiani, Dubarbier. La Maribor, în faţa a peste 2.000 de spectatori, Steaua s-a impus în faţa echipei locale cu 2-0, prin reuşitele noilor achiziţii Bogdan Stancu (la minge  – ’32) şi Janos Szekely (’48). Fără mulţi jucători importanţi, Zapata, Dayro Moreno, Arthuro, Goian, Ghionea, Nicoliţă şi Golanski, care vor sosi abia azi în Austria, antrenorul Marius Lăcătuş i-a folosit pe: Cernea – Mustaţă, E. Baciu, Rada, Neşu – Szekely, Pleşan, Tiago Gomes, Ochiroşii – B. Stancu, V. Badea. După pauză au intrat toţi componenţii lotului. Astăzi, de la ora 18:00, Steaua va întîlni pe Austria Karnten. Altfel, fostul stelist Nicolae Dică va fi prezentat astăzi, într-o conferinţă de presă, la noua sa echipă, Catania, antrenată de Walter Zenga.