Jurnalul.ro Sport BAYERN MÜNCHEN – STEAUA 3-0/Şanse pentru UEFA

BAYERN MÜNCHEN – STEAUA 3-0/Şanse pentru UEFA

de Florin Gongu    |    26 Noi 2008   •   00:00

Corespondenţă de la München • Steaua a fost surclasată după pauză şi a bifat al 13-lea meci consecutiv fără victorie, dar păstrează şanse de a se clasa pe locul trei după ce Fiorentina a pierdut pe teren propriu în faţa lui Lyon.

Elevii lui Jurgen Klinsmann au început vijelios, cu patru mari ocazii ratate de vârful Luca Toni în primele 10 minute. Roş-albaştrii au echilibrat apoi disputa, Dayro Moreno şi Rădoi şutând frumos spre poarta adversă din afara careului. În minutul 26, Klose a reuşit să înscrie, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. Aproape imediat, Klose a fost din nouă aproape de a marca în urma unui corner, dar finalul reprizei secunde a aparţinut din nou Stelei, cu şutul lui Rădoi din lovitură liberă reţinut de portarul Rensing.
Partea secundă a debutat cu alte două ocazii ratate de Toni, dar defensiva roş-albaştrilor a cedat până la urmă în minutul 57, când Klose a înscris la capătul unei acţiuni prelungite a gazdelor. După alte patru minute, Toni şi-a trecut şi el numele pe tabela de marcaj, deşi Klose, autorul pasei decisive, se afla în ofsaid. Acelaşi Klose a dus scorul la 3-0 în minutul 71, în urma unei faze şcoală de contraatac a echipei germane, pornită de la o recuperare a lui Ze Roberto şi continuată cu o cursă de 60 de metri a lui Ribery.

GOIAN NU JOACĂ CU FIORENTINA
În celălalt meci de aseară din Grupa F, Fiorentina, cu Adrian Mutu titular, a fost învinsă pe teren propriu, scor 1-2, de Olympique Lyon. Atacantul român a jucat pe toată durata partidei şi a avut o bună ocazie de gol în minutul 44, când şutul său a lovit bara. În urma acestui rezultat, Fiorentina a rămas cu trei puncte şi poate fi depăşită de Steaua în cazul unei victorii a roş-albaştrilor în meciul direct din ultima etapă, programat la 10 decembrie, în Ghencea. În această partidă nu va putea evolua fundaşul Dorin Goian, care a primit al treilea cartonaş galben din faza grupelor, fiind suspendat automat pentru întâlnirea viitoare.

DORINEL, SUPĂRAT
După meci, antrenorul Dorinel Munteanu era supărat că elevii săi nu au putut ţine pasul cu Bayern şi în repriza secundă. "N-am mai jucat ca în prima repriză, deşi şi prima parte am început-o foarte prost şi le-am dat ocazia adversarilor să-şi creeze mari şanse de gol. La pauză le-am spus să fie concentraţi, dar încă de la începutul reprizei secunde am început din nou cu greşeli şi în faţa lui Bayern acest lucru nu se iartă. Din păcate nu am putut ţine ritmul cu adversarii. Bayern a speculat orice greşeală a noastră şi, ca o echipă mare, ne-a pus la punct foarte repede", a spus Munteanu.

"Aşteptăm meciul cu Fiorentina cu încredere, avem şanse să mergem mai departe în Cupa UEFA. Avem o singură şansă, trebuie să câştigăm, iar Fiorentina este avantajată şi de un egal"

Caca ’73, Caldwell ’87-autogol / Robson ’53
Clasament: 1. Manchester United 9p,. Villarreal 9p, 3. Aalborg 5p, 4. Celtic 2p.