Jurnalul.ro Sport Brazilia / Rabico a murit pe terenul de joc

Brazilia / Rabico a murit pe terenul de joc

de Ovidiu Ciutescu    |    03 Mai 2009   •   00:00

Jose Carvalho da Cunha Junior "Rabico", fost jucător la FC Barcelona în anii '90, a încetat din viaţă în urma unui infarct. În prezent practicant al fotbalului în sală, Rabico a decedat în timpul unei partide de futsal disputată la Santa Cruz do Sul.

Rabico a căzut pe teren la finalul meciului dintre echipa sa, Assaf şi Carlos Barbosa, din campionatul regional Rio Grande do Sul. Jucătorul în vârstă de 39 de ani, care evoluează şi în reprezentativa de futsal a Braziliei, a fost transportat de urgenţă la spital, dar nu a rezistat, fiind declarat decesul din cauza unei insuficienţe cardiorespiratorii.

În meciul în care s-a produs tragedia, Rabico a intrat în prima repriză doar pentru a executa o lovitură de pedeapsă, iar în a doua parte doar 9 minute, suficient pentru a marca un gol în victoria cu 6-3 a echipei sale. În documentele aflate la club şi la federaţie nu existau niciun fel de consemnări legate de problemele de sănătate ale lui Rabico, arată şi Agerpres.