Jurnalul.ro Sport CM ATLETISM - Românii, fără vlagă

CM ATLETISM - Românii, fără vlagă

de Vlad Ionescu    |    08 Mar 2008   •   00:00

Campionatele Mondiale în sală de la Valencia au început prost pentru delegaţia României, nici unul dintre sportivii care au concurat ieri-dimineaţă nereuşind să se califice în finale.

Campionatele Mondiale în sală de la Valencia au început prost pentru delegaţia României, nici unul dintre sportivii care au concurat ieri-dimineaţă nereuşind să se califice în finale. Cea mai mare dezamăgire a venit din partea Adelinei Gavrilă, una dintre favoritele probei de triplusalt, care a ocupat locul 10 în calificări. Cea mai bună săritură a sa a măsurat 14,11 metri, cu 19 centimetri mai puţin decât baremul impus pentru accederea în finală. Un rezultat dezamăgitor, în condiţiile în care constănţeanca era creditată cu 14,78 metri, a patra performanţă mondială a anului. În aceeaşi probă, Cristina Bujin a ocupat locul 14, cu 13,78 metri. La 3.000 de metri, Elena Antoci a sosit pe locul 6 în prima serie, în 8 minute, 58 de secunde şi o sutime, în timp ce Daniela Donisa a fost a zecea în seria a doua, cu timpul de 9 minute, 19 secunde şi 26 de sutimi. Dacă Antoci, fostă campioană europeană la 1.500 m, are scuza că a revenit în concursuri după o pauză îndelungată, răstimp în care a devenit mamă, Donisa, în schimb, a obţinut un timp cu peste 20 de secunde mai slab decât la Naţionalele de luna trecută.