Jurnalul.ro Sport Cupa Romaniei / Otelul, prima in sferturi

Cupa Romaniei / Otelul, prima in sferturi

26 Oct 2005   •   00:00

Astazi, cu incepere de la ora 14:00, se vor disputa sapte meciuri din optimile de finala ale Cupei Romaniei - Samsung. Cele mai interesante intalniri se anunta a fi cele de la Mioveni si Otopeni, acolo unde doua foste divizionare A, actualmente aflate in lupta directa pentru promovare, Universitatea Craiova si Petrolul Ploiesti, vor infrunta pe FC National, respectiv pe Dinamo. Fost jucator al Craiovei, Zeno Bundea, actualmente la FC National, spune ca echipa din Cotroceni e favorita: "M-am simtit cel mai bine la Craiova si sper ca suporterii sa nu fie suparati pe mine. N-as fi dorit sa joc contra lor. Asa au decis sortii. Cred ca FC National va invinge".

UVERTURA. Prima echipa calificata in sferturile de finala ale Cupei Romaniei este Otelul Galati, care a eliminat ieri, dupa un meci disputat la Mogosoaia, pe Pandurii Targu Jiu. Echipa antrenata de Aurel Sunda s-a impus cu 2-0, prin golurile marcate de Danut Munteanu, in minutele 17 - din penalty si 20. "Am avut noroc ca am deschis scorul repede. Sunt multumit de rezultat si de calificare. Se poate ajunge in finala Cupei Romaniei, Otelul a mai fost acolo", a spus Sunda. (Vicentiu Neagoe)