Jurnalul.ro Sport CUPA UEFA / FC VASLUI – SLAVIA PRAGA 1-1 • Eliminaţi fără eşec (VIDEO)

CUPA UEFA / FC VASLUI – SLAVIA PRAGA 1-1 • Eliminaţi fără eşec (VIDEO)

de Dragos Stoica    |    03 Oct 2008   •   00:00

Trupa lui Viorel Hizo n-a reuşit să profite de avantajul terenului propriu şi de remiza de la Praga, vasluienii fiind nevoiţi să se recunoască eliminaţi fără să cunoască gustul eşecului în faţa unei formaţii mai experimentate şi mai norocoase.

Ultima speranţă pentru ca România să aibă o reprezentantă în Cupa UEFA s-a stins aseară la Vaslui. Rămasă singură în cursă după eşecurile celorlalte reprezentante ale fotbalului autohton care curgeau pe bandă rulantă, echipa lui Adrian Porumboiu a forţat totul pe final, dar şansa a aparţinut adversarilor praghezi. Vasluiul a sperat cel puţin o repriză, mai ales că Lucian Burdujan a deschis scorul în minutul 22, ex-rapidistul trimiţând în plasă printr-o lovitură de cap după un corner executat de Marian Aliuţă. Deşi au reuşit să păstreze avantajul până la pauză în pofida unei dominări puternice exercitate de oaspeţi către finalul primului mitan, elevii lui Viorel Hizo s-au trezit egalaţi imediat după reluare, când Brabec l-a executat sec din şase metri pe conaţionalul Kuciak. Apropierea de finalul meciului i-a împins pe moldoveni tot mai mult către careul cehilor, însă golul calificării a refuzat să cadă. Mai mult, în minutul 86, Kuciak a scos miraculos o torpilă plasată la vinclu, dar şansa le-a surâs şi oaspeţilor, al căror goalkeeper a respins direct în capul lui Buhăescu, care n-a nimerit poarta din câţiva metri.

"CU CAPUL SUS"
"A fost un joc greu. Lipsa noastră de experienţă a făcut să nu ne calificăm, deşi meritam acest lucru, per ansamblul celor două jocuri. Am avut câteva situaţii de gol foarte bune, dar portarul lor a apărat foarte bine. Chiar şi la ultima fază a respins în capul lui Buhăescu, care, dacă avea un pic de experienţă, putea marca golul calificării. Am primit un gol foarte uşor, după o lipsă de concentrare a jucătorilor mei de la începutul reprizei a doua. Pot spune că am ieşit din această competiţie cu capul sus. Cred că ne-am ridicat la nivelul Slaviei Praga", a spus Hizo. La rândul său, tehnicianul cehilor, Karol Jarolim, a recunoscut că Slavia s-a calificat cu noroc în grupele Cupei UEFA: "Sunt mulţumit de calificare, dar nemulţumit de joc şi de modul cum jucătorii mei au tratat meciul".