Jurnalul.ro Sport Cupa UEFA - Sferturi / "Submarinul", pe uscat

Cupa UEFA - Sferturi / "Submarinul", pe uscat

08 Apr 2005   •   00:00

AZ Alkmaar a spulberat joi seara mitul invincibilitatii lui Villarreal pe "El Madrigal". Olandezii au invins cu 2-1, iar fosta adversara a Stelei este la un pas de eliminare, desi multi o vedeau drept castigatoare a trofeului.

MARCATORI. Riquelme (stanga) si Landzaat au inscris joi
RECORD. Doar 12 minute i-au trebuit lui Danny Landzaat sa puna capat recordului de 18 meciuri fara gol primit detinut de portarul Reina. Spaniolii au egalat rapid prin Riquelme, insa dupa mai putin de un sfert de ora jucatorul argentinian a ratat un penalty. Golul victoriei olandeze a fost marcat de Nelisse, in minutul 74. Astfel, ultima reprezentanta a Spaniei in cupele europene este pe cale sa-si faca si ea bagajele.

REZERVA. Intr-o alta partida, Sporting Lisabona, echipa lui Marius Niculae, a pierdut 0-1, in deplasare la Newcastle. In formatia "leilor", atacantul roman a fost doar rezerva. La Moscova, TSKA a reusit o victorie surprinzatoare prin proportiile scorului in fata francezilor de la Auxerre, 4-0. (Delia Gomoescu)