Jurnalul.ro Sport Cupa Uefa - Vasluiul e în turul I

Cupa Uefa - Vasluiul e în turul I

de Dragos Stoica    |    29 Aug 2008   •   00:00

Asigurată practic după meciul din tur, calificarea lui FC Vaslui în primul tur al Cupei UEFA a fost consfinţită aseară, în urma unei clare victorii, cu scorul de 3-1 (3-0), în faţa letonilor de la Metalurg Liepaja.

Asigurată practic după meciul din tur, calificarea lui FC Vaslui în primul tur al Cupei UEFA a fost consfinţită aseară, în urma unei clare victorii, cu scorul de 3-1 (3-0), în faţa letonilor de la Metalurg Liepaja. Elevii lui Viorel Hizo au început tare, după numai cinci minute de joc conducînd pe tabelă cu 2-0 graţie reuşitelor lui Burdujan (’4) şi Cînu (’5). N’Doye şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor în minutul 29, iar spectatorii prezenţi în tribune au declanşat fiesta. Oaspeţii au redus din handicap pe final prin Ferreira (’86) fără nici un efect decît întregirea spectacolului sportiv. Prin rezultatul de ieri, FC Vaslui se ală-tură celorlalte patru formaţii româneşti (Rapid, Dinamo, "Poli" Timişoara, Unirea Urziceni) care vor tremura la tragerea la sorţi de azi, de la ora 14:00, care va avea loc la Monaco.