Lista largita a selectionerului Victor Piturca pentru apropiatul turneu de meciuri amicale pe care tricolorii il vor sustine in ultima decada a lunii mai cuprinde 27 de jucatori. "Vom face tot posibilul pentru a avea la dispozitie cei mai buni jucatori. Vreau sa-i anunt pe conducatorii echipelor din tara ca nu voi face nici o exceptie", a avertizat antrenorul echipei nationale.
STRANIERI. Alaturi de numele obisnuite, precum Lobont, Chivu, Mutu, Contra, Tamas sau Cocis, pe care FRF face eforturi sa-i poata "elibera" de la echipele lor de club, selectionerul Piturca a decis ca lotul pentru stagiul american sa fie bazat pe un nucleu format din jucatorii din campionatul intern. O surpriza ar putea-o reprezenta convocarea in premiera a mijlocasului de origine romana al echipei germane FC Köln Albert Streit, care si-a dat acceptul deja pentru a imbraca tricoul nationalei Romaniei.