Jurnalul.ro Sport Elvetia - Franta 1-3 - Pregatiri pentru "sirtaki"

Elvetia - Franta 1-3 - Pregatiri pentru "sirtaki"

22 Iun 2004   •   00:00
Elvetia  -  Franta 1-3 - Pregatiri pentru "sirtaki"

Orologiile elvetiene n-au rezistat decat 26 de minute in fata Frantei.

Zidane si Henry (2) au parafat victoria "cocosului galic", care paseste astfel, cu Anglia la brat, in sferturile competitei. Alaturi de insemnarile clasice, meciul de la Coimbra il va pastra in statistici si pe helvetul Vonlanthen, care, la 18 ani, a devenit cel mai tanar marcator din istoria campionatelor europene. In rest, Franta n-a parut in nici un moment ca poate strica socotelile pariorilor, chiar si atunci cand, dupa trei sferturi de ora, scorul arata un 1-1 neverosimil pentru antrenorul Jaques Santini. Dupa pauza, compatriotii lui Dumas si-au amintit ca detin titlul mondial si european, spulberand orice iluzie de victorie a elvetienilor. Henry a punctat de doua ori si a trimis Franta in "sferturi". Acolo unde, macar pentru 90 de minute, va dansa "sirtaki" in compania revelatiei Europenelor, Grecia. Croatia si Elvetia sunt perdantele grupei B, o grupa ce nu a stricat calculele hartiei. (Marian Stefan)