Jurnalul.ro Sport eXtrasport Naomi Osaka, în semifinalele turneului WTA de la Tokyo

Naomi Osaka, în semifinalele turneului WTA de la Tokyo

21 Sep 2018   •   13:09

Jucătoarea japoneză de tenis Naomi Osaka, învingătoare luna aceasta în ultimul turneu de Mare Şlem al anului, US Open, s-a calificat vineri în semifinalele turneului WTA de la Tokyo, dotat cu premii în valoare de 799.000 dolari.

Osaka, favorita numărul 3 a competiţiei, a dispus în două seturi, 6-3, 6-4, pe cehoaica Barbora Strycova, cap de serie numărul opt, urmând să se lupte pentru un loc în finală cu Camila Giorgi (Italia), care a profitat de abandonul Victoriei Azarenka (Belarus), la scorul de 5-3, în primul set.

Tot vineri, Karolina Pliskova din Cehia, a patra favorită a turneului din capitala niponă a învins-o greu, cu 6-1, 6-7 (5/7), 7-6 (7/4), pe americanca Alison Riske, după ce a salvat două mingi de meci în ultimul set. Pliskova o avea ca adversară în semifinale pe croata Donna Vekic, care a învins-o cu 6-3, 6-4 pe favorita numărul 2, Caroline Garcia din Franţa.