Jurnalul.ro Sport eXtrasport Turneul ATP de la Eastbourne s-a încheiat cu victoria lui Novak Djokovic

Turneul ATP de la Eastbourne s-a încheiat cu victoria lui Novak Djokovic

01 Iul 2017   •   18:07
Sursa foto: Edwin Martinez

Turneul ATP de la Eastbourne (Marea Britanie), cu premii totale de 635.660 euro, s-a încheiat cu victoria tenismanului sârb Novak Djokovic, care l-a învins sâmbătă în finală de francezul Gael Monfils în două seturi, 6-3, 6-4.

Djokovic, N. 4 mondial şi principal favorit al turneului, s-a impus după o oră şi 17 minute în faţa lui Monfils, locul 16 ATP şi cap de serie N. 2. Djokovic, fostul lider mondial, a câştigat la Eastbourne al doilea său turneu din acest an şi al 68-lea din cariera sa. Acest succes este de bun augur pentru el cu două zile înainte de startul turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, unde sârbul s-a impus de trei ori.