Steaua si-a adjudecat vineri seara cel de-al 40-lea titlu de campioana, dupa ce a invins cu 3-1 (1-1, 0-0, 2-0) pe SC Miercurea Ciuc. Ros-albastrii vor fi premiati cu suma de 2 miliarde de lei.
In fata a aproximativ 3.000 de spectatori, confruntarea din patinoarul Mihai Flamaropol a fost una extrem de echilibrata. Impulsionati de fanii frenetici, stelistii si-au impus jocul abia in ultima repriza. In minutul 57, jucatorii celor doua echipe au incins o bataie, fiind cu greu despartiti de arbitrul rus Serghei Karabanov. Finalul a declansat fiesta, invingatorii fiind aplaudati din tribuna oficiala si de presedintele executiv al FC Steaua, Marius Lacatus.