GERMANIA: Hoffenheim defilează
ANGLIA: Manchester 400
BELGIA: Bölöni învins de Habibou
FRANŢA: Eşec Bordeaux

În etapa a 11-a din Bundesliga, revelaţia Hoffenheim a făcut din nou recital, învingând pe teren propriu, scor 4-1, pe Karlsruhe. Golurile au fost marcate de Ibisevici şi Obasi, câte o "dublă". Într-un duel al românilor, FC Koln, cu Sergiu Radu coautor la primul gol, a învins în deplasare pe VfB Stuttgart, scor 3-1, unde Ciprian Marica, intrat în minutul 61, a evoluat slab. Alte rezultate: Hannover – Hamburg 3-0, Cottbus – Shalke 0-2, Bayern Munchen – Bielefeld 3-1, Bremen – Hertha 5-1, Leverkusen – Wolfsburg 2-0. M’Gladbach – Frankfurt şi Dortmund – Bochum s-au disputat aseară. Clasament: 1. Hoffenheim 25p, 2. Leverkusen 24p, 3. Bayern 21p

Surprize în runda 11 din Premier League. Liderul de până ieri, Liverpool, a pierdut, 1-2, pe terenul lui Tottenham, golul victoriei lui "Spurs" fiind reuşit în minutul 91, de Pavliucenko. De asemenea, Arsenal s-a întors fără vreun punct din deplasarea de la Stoke City, scor 1-2. În schimb, Manchester United a bifat victoria cu numărul 400 în campionat, după 4-3 acasă cu Hull City. Celelalte rezultate: West Bromwich – Blackburn 2-2, Middlesbrough – West Ham 1-1, Porstmouth – Wigan 1-2, Chelsea – Sunderland 5-0, Everton – Fulham 1-0. Clasament: 1. Chelsea 26p, 2. Liverpool 26p, 3. Man. United 21p

Echipa antrenată de Ladislau Bölöni, Standard Liege, a pierdut fotoliul de lider după eşecul surprinzător de pe teren propriu, 1-2 cu Charleroi, în etapa a 10-a a campionatului belgian. Golul victoriei oaspeţilor a fost înscris de ex-stelistul Habib Habibou, în minutul 87. "Nu avem scuze pentru această înfrângere, dar sunt mulţumit de angajamentul jucătorilor", a declarat, la finalul partidei, tehnicianul român. Rezultate: Club Brugge – Kortrijsk 4-1, Dender – Westerlo 2-2, Mechelen – Rooselare 1-2, Lokeren – Mons 0-0, Tubize – Genk 1-3, Mouscron – Cercle Brugge 0-1. Clasament: 1. FC Bruges 20p, 2. Standard 20p, 3. Anderlecht 19p.

Adversara de mâine seară a lui CFR Cluj din grupele Ligii Campionilor, Girordins Bordeaux, a fot învinsă în deplasare, 0-1, la Nancy, în etapa a 12-a din Franţa. Mai mult, trupa pregătită de Laurent Blanc l-a pierdut şi pe portarul Rame, care s-a accidentat şi a fost înlocuit cu rezerva Valverde. Campioana Lyon, adversara Stelei de miercuri, tot în grupele Ligii, a jucat aseară cu Le Mans. Rezultate: Auxerre – Valenciennes 0-0 (Daniel Niculae, titular, a fost schimbat în minutul 85), Lille – Nantes 2-0, Lorient – Grenoble 1-1, Nice – PSG 1-0, Toulouse – Caen 0-1, Marseille – St. Etienne 3-1. Clasament: 1. Lyon 24p, 2. Marseille 23p, 3. Bordeaux 21p.