Jurnalul.ro Sport Fotbal în Europa: S-au întors extratereştrii

Fotbal în Europa: S-au întors extratereştrii

06 Oct 2008   •   00:00

Meciul săptămânii în Europa a avut loc în Primera Division, pe Nou Camp, între FC Barcelona şi Atletico Madrid.

Meciul săptămânii în Europa a avut loc în Primera Division, pe Nou Camp, între FC Barcelona şi Atletico Madrid. Catalanii au avut un început de meci extraterestru, în minutul 9 ei conducând cu 3-0, goluri Rafa Marquez (’4), Eto’o (’6 – pen.) şi Messi (’9). Madrilenii au redus din handicap prin Rodriguez (’13), reuşitele lui Eto’o (’18) şi Gudjohnsen (’28) încheind conturile. În partea a doua s-a marcat doar un gol, în poarta lui Atletico, Henry (’73).
Rezultate:  Villarreal – Betis Sevilla 2-1, FC Barcelona – Atletico Madrid 6-1, FC Sevilla – Athletic Bilbao 4-0, Mallorca – Sporting Gijon 0-2, Recreativo Huelva – Malaga 0-4, Osasuna Pamplona – Racing Santander 0-1, Getafe – Almeria 2-2, Deportivo La Coruna – Numancia 1-0, Real Valladolid – Valencia 0-1. Meciul Real Madrid – Espanyol Barcelona s-a disputat ieri, după închiderea ediţiei. Clasament: 1. Valencia 16p, 2. Villarreal 16p, 3. Sevilla 14p.

Franţa, etapa 8
Rezultate: Toulouse – AJ Auxerre 1-0 – La oaspeţi, Daniel Niculae a intrat în minutul 58 în locul lui Jelen; Lorient – Girondins de Bordeaux 1-2, Grenoble –
FC Nantes 0-1, Olympique Marseille – Caen 2-1, Le Havre – Le Mans 1-2, OGC Nice – Sochaux 1-1, Lille OSC – Valenciennes
1-0, Rennes – Lyon 3-0, St. Etienne – AS Monaco 2-0. Meciul Nancy – Paris SG a avut loc ieri, după închiderea ediţiei. Clasament: 1. Lyon 19p, 2. Toulouse 17p,
3. Marseille 16p.

Anglia, etapa 7
Rezultate: Sunderland – Arsenal Londra 1-1, West Bromwich Albion – Fulham 1-0, Wigan – Middlesbrough 0-1, Blackburn Rovers – Manchester United 0-2. West Ham United – Bolton Wanderers 1-3, Chelsea – Aston Villa 2-0, Manchester City – FC Liverpool 2-3, Portsmouth – Stoke City 2-1, Tottenham Hotspur – Hull City 0-1, Everton – Newcastle United 2-2. Clasament: 1. Chelsea 17p, 2. Liverpool 17p, 3. Hull 14p.

Germania, etapa 7
Rezultate: Borussia Monchengladbach – FC Koln 1-2 – La oaspeţi, Sergiu Radu a intrat în minutul 84; Hoffenheim – Eintracht Frankfurt 2-1, Bayern Munchen – VfL Bochum 3-3, VfB Stuttgart – Werder Bremen 4-1 – La gazde, Ciprian Marica nu a fost inclus în lot; Bayer Leverkusen – Hertha Berlin 0-1 – Maximilian Nicu a fost integralist la oaspeţi; Arminia Bielefeld – Karlsruhe 1-2, Borussia Dortmund – Hannover 96 1-1, Energie Cottbus – Hamburg SV 1-2, Schalke 04 – VfL Wolfsburg 2-2. Clasament: 1. Hamburg 16p, 2. Hoffenheim 13p, 3. Stuttgart 13p.

Italia, etapa 6
Rezultate: Inter Milano – Bologna 1-0 – La gazde, Cristian Chivu nu a fost reţinut în lot de antrenorul Jose Mourinho; Lazio – Lecce 1-1 – La gazde, Ştefan Radu a fost  titular şi a fost înlocuit în minutul 60; Atalanta Bergamo – Sampdoria Genova 4-2, Chievo – Fiorentina 0-2 – La oaspeţi, antrenorul Cesare Prandelli nu l-a reţinut în lot pe Adrian Mutu; Genoa – SSC Napoli 3-2, Juventus – Palermo 1-2, Reggina – Catania 1-1, Siena – AS Roma 1-0 – La gazde, Paul Codrea s-a accidentat în minutul 32 şi a fost înlocuit cu Coppola; Udinese – Torino 2-0. Meciul Cagliari – AC Milan a avut loc după închiderea ediţiei. Clasament: 1. Lazio 13p, 2. Udinese 13p, 3. Inter 13p.

Olanda, etapa 5
Rezultate: AZ Alkmaar – Sparta Rotterdam 6-0, Vitesse Arnhem – Willem II Tilburg 2-2, PSV Eindhoven – De Graafschap 3-0, Heracles Almelo – Roda JC Kerkrade 2-0, FC Groningen – Den Haag 3-0, Voldendam – NAC Breda 2-4, Feyenoord Rotterdam – NEC Nijmegen 0-2, FC Utrecht – FC Twente Enschede 3-0 – Neşu a jucat toate cele 90 de minute pentru gazde; SC Heerenveen – Ajax Amsterdam 5-2. Clasament: 1. FC Groningen 13p,
2. PSV Eindhoven 12p, 3. NAC Breda 12p.

Scoţia, etapa 8
Rezultate: Dundee United – Inverness Caledonian Thistle 2-1, Hearts of Midlothian – FC Kilmarnock 1-2, FC Aberdeen – Hibernian 1-2, Celtic Glasgow – Hamilton Academicals 4-0, St. Mirren – Glasgow Rangers 1-0, Motherwell – Falkirk 3-2. Clasament: 1. Celtic 19p, 2. Rangers 19p, 3. Kilmarnock 13p.