Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Amical, România - Italia 1-1! Ciprian Marica, înger şi demon pentru tricolori! (cu video)

17 Noi 2010   •   16:42

După un sezon în care aproape că şi-a compromis şansele de calificare la Euro 2012, prima reprezentativă a României a fost la 8 minute de o victorie în faţa Italiei, pe care o aşteptîm de 21 de ani.

Amicalul jucat în această seară, la Klagenfurt, între cele două reprezentative s-a încheiat nedecis, 1-1, acelaşi scor care se consemnase şi în partida de la Euro 2008!

Tricoloriiau deschis scorul prin Marica în minutul 34, însă atacantul lui Stuttgarta s-a aflat la locul nepotrivit în minutul 82, atunci când, după lovitura de cap a lui Quagliarella, mingea l-a lovit în cap pe Marica şi s-a scurs în poartă!

România nu a mai învins Italia din 1989, de la acel 1-0 reuşit tot într-un amical disputat la Sibiu, prin golul lui Sabău. Primul succes al tricolorilor în istoria confruntărilor directe cu "squadra azzurra" datează din 1983, când, pe fostul stadion "23 August", Ladislau Boloni marca unicul gol al unei victorii istorice în faţa campioanei mondiale de atunci, în calificările pentru Euro 1984!

Au evoluat următoarele echipe:

ROMÂNIA: Pantilimon (46 Tătăruşanu) - Rîpă, Tamaş, Chivu (15 D. Goian), Raţ - Torje (57 Cr. Tănase), Florescu, Ropotan (80 Alexa), Deac (90 S. Ilie) - Marica, B. Stancu. Antrenor: Răzvan Lucescu.
ITALIA: Viviano - Santon (60 Cassani), Bonucci, Ranocchia, Balzaretti - Aquilani, Ledesma (46 De Rossi; 80 Pazzini), Mauri - Diamanti (46 Pirlo) - Balotelli (60 Quagliarella), Rossi (46 Gilardino). Antrenor: Cesare Prandelli.
Arbitru: Thomas Einwaller (Austria)
Arbitri asistenţi:  Roland Heim, Armin Eder (Austria)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

LiveTEXT:

min. 90+2 - se încheie partida de la Klagenfurt; România şi Italia încheie la egalitate, 1-1, la fel cum s-a întâmplat la meciul de la Euro 2008.

min. 90+1 - ultima schimbare la România: iese Deac, intră Silviu Ilie, care debutează în reprezentativa României

min. 90 - Alexa încearcă să-l surprindă pe Viviano cu un şut puternic de la distanţă, însă portarul italian prinde în doi timpi

min. 87 - Aquilani primeşte cartonaşul galben pentru un fault la Stancu plecat pe contraatac

min. 82 - GOOOL ITALIA, 1-1! Pirlo centrează din corner, Quagliarella reia cu capul pe spate, mingea îl loveşte în cap pe Marica şi intră în poartă!

min. 80 - încă o schimbare la România: iese Ropotan, intră Alexa, care revine în echipa naţională după o absenţă de 6 ani!

min. 80 - o nouă schimbare la Italia: intrat la pauză, De Rossi iese accidentat şi este înlocuit de Pazzini

min. 77 - Marica scoate o lovitură liberă de la vreo 25 de metri; execută Tamaş puternic, pe jos, dar reţine Viviano

min. 70 - Tătăruşanu reţine cu siguranţă un balon şutat din afara careului de Aquilani

min. 61- superbă acţiune a lui Deac în banda dreaptă, însă balonul centrat de jucătorul lui Schalke în faţa porţii nu este ajuns nici de Marica, nici de Bogdan Stancu

min. 60 - dublă modificare la Italia: ies Balotelli şi Santon, intră Quagliarella şi Cassani

min. 57 - o nouă schimbare la România: iese Torje, intră Cr. Tănase

min. 56 - Santon este avertizat pentru un fault la Raţ

min. 52 - Gilardino are o nouă oportunitate de a marca, dar Tătăruşanu are o nouă intervenţie senzaţională; a fost însă ofsaid la atacantul italian!

min. 50 - continuă să plouă torenţial la Klagenfurt, însă gazonul nu are de suferit

min. 49 - Gilardino reuşeşte să trimită balonul în plasă, însă golul atacantului Fiorentinei este anulat corect pe motiv de ofsaid

min. 48 - Tătăruşanu are o intervenţia excelentă la şutul lui Gilardino din interiorul careului

min. 46 - a început repriza secundă!

min. 46 - schimbare la România: Tătăruşanu i-a luat locul lui Pantilimon, debutând astfel în naţionala ţării noastre

min. 46 - triplă schimbare la Italia: au ieşit Diamanti, Rossi şi Ledesma şi au intrat Pirlo, Gilardino şi De Rossi

min. 45+2 - este pauză la Klagenfurt; România are avantaj de un gol în faţa Italiei prin golul marcat de Marica în minutul 34!

min. 45 - ocazie pentru Italia: Pantilimon respinge şutul lui Balotelli, iar Goian îndepărtează pericolul!

min. 36 - Balzaretti vede şi el cartonaşul galben după un fault la Marica

min. 34 - GOOOL ROMÂNIA, 1-0! Marica reuşeşte să marcheze cel de-al 13-lea său gol în tricoul primei reprezentative după o pauză de mai bine de un an şi jumătate, învingându-l pe Viviano cu un şut din apropiere, după o centrare a lui Deac!

min. 32 -  Torje primeşte primul cartonaş galben al meciului pentru un fault dur asupra lui Balotelli

min. 26 - pasă greşită a lui Rîpă, Balotelli profită, însă şutul de la distanţă al atacantului de culoare trece puţin peste poarta lui Pantilimon

min. 22 - Marica scapă din marcajul lui Bonucci, pătrunde impetuos în careu, centrează înapoi pentru Deac, dar fundaşii italieni reuşesc să respingă

min. 15 - prima schimbare la România: iese Chivu cu probleme musculare, intră Dorin Goian

min. 14 - Chivu se autoaccidentează şi nu mai poate continua! Tamaş preia banderola de căpitan

min. 8 - centrare excelentă a lui Marica, însă Viviano iese şi prinde mingea din faţa lui Bogdan Stancu

min. 5 - Pantilimon iese foarte bine şi reţine în faţa lui Balotelli

min. 2 - gălăţeanul Rîpă îşi face debutul în naţionala României!

min. 1 - a început meciul de la Klagenfurt; tricolorii au avut lovitura de start

Cifre România-Italia (după amicalul de la Klagenfurt):
- Palmaresul României cu Italia: 16 partide, 2 victorii, 4 egaluri, 10 înfrângeri, golaveraj 12-26
- Primul meci: 0-1 la Bucureşti (11 iunie 1939)
- Ultimul meci: 1-1, la Klagenfurt (17 noiembrie 2010)
- Dintre cele 16 partide disputate (inclusiv cea de la Klagenfurt), 8 au fost amicale, 6 în cadrul preliminariilor şi turneelor finale ale CE, iar 2 în preliminariile CM
- Palmaresul general al echipei României: 613 272 152 189 1021-804
- Palmaresul lui Răzvan Lucescu la echipa naţională: 16 5 5 6 15-20.
- Dintre jucătorii folosiţi de Răzvan Lucescu în partida de verificare de la Klagenfurt, cele mai multe selecţii le au Cristi Chivu (75) şi Răzvan Raţ (70).