Jurnalul.ro Sport Fotbal intern ASA Târgu Mureş - FC Botoşani 2-0

ASA Târgu Mureş - FC Botoşani 2-0

04 Dec 2016   •   21:23
Sursa foto: lexaarts/Getty Images/iStockphoto

ASA Târgu Mureş a învins-o pe FC Botoşani cu scorul de 2-0 (0-0), duminică, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 19-a a Ligii I de fotbal.

Soarta partidei s-a decis în primele două minute ale reprizei secunde, când mureşenii au marcat de două ori, prin nigerianul Benjamin Kuku (46) şi prin Vlad Morar (47).

ASA a jucat ultima parte a meciului în zece oameni, după eliminarea lui Andrei Ciolacu (77), pentru al doilea cartonaş galben. Ciolacu intrase la pauză, în locul lui Ianis Zicu.

Meciul a prilejuit duelul dintre Benjamin Kuku (ASA) şi Stelian Cucu (FC Botoşani).

În tur, FC Botoşani a câştigat cu 4-2.

FC Botoşani nu are nicio victorie în ultimele cinci etape, în care nici nu a reuşit să marcheze (două egaluri, trei eşecuri). ASA a obţinut a doua victorie consecutivă în acest campionat, o premieră.

FC Botoşani a pierdut toate cele trei meciuri jucate la Târgu Mureş până acum.

ASA Târgu Mureş - FC Botoşani 2-0 (0-0), Stadion "Trans-Sil" - Tg. Mureş
Au marcat: Benjamin Kuku (46), Vlad Morar (47).
Cartonaş roşu: Andrei Ciolacu (ASA, 77).
Arbitru: Horaţiu Mircea Feşnic (Cluj-Napoca); arbitri asistenţi: Octavian Şovre (Oradea), Iulian Radu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Florin Mihai Marcu (Oradea)
Observatori: Iosif Olah (Sfântu Gheorghe) - CCA, Viorel Anghelinei (Galaţi) - LPF