Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Aur şi argint pentru România la CM de kaiac-canoe

Aur şi argint pentru România la CM de kaiac-canoe

21 Aug 2010   •   00:00
Sursa foto: /Reuters

România a câştigat în această dimineaţă o medalie de aur, în proba de C2 (canou dublu) şi una de argint, în proba de C4 (canoe patru), ambele pe distanţa de 1.000 de metri, la Campionatul Mondial de Kaiac-Canoe de la Poznan (Polonia).

Marea lovitură au dat-o Alexandru Dumitrescu şi Victor Mihalachi, care s-au impus în proba de canoe dublu, după ce au condus cursa în permanenţă şi au rezistat până la final. Cei doi au terminat finala cu timpul de 3.37:317 minute, câştigând la foto-finish în faţa echipajului Belarusului (3.37:325). Pe locul trei s-a clasat Ungaria (3.38.057). În urmă cu o lună, Dumitrescu şi Mihalachi cucereau, în aceeaşi probă, medalia de bronz la CE din Spania.

De asemenea, echipajul nostru de canoe patru, format din Gabriel Gheoca, Nicolae Bogdan, Mihail Simion şi Florin Comănici, a terminat finala pe locul doi, cu timpul 3.20:548 minute, înaintea Germaniei (3.20:616), dar după Belarus (3.18:724).

Tot în această dimineaţă, Silviu Simioncencu s-a clasat pe locul 5 în proba de C1 (canoe simplu), parcurgând cei 1.000 de metri în 3.58:245 minute. Cursa a fost câştigată de uzbekul Vadim Menkov (3.51:721).

De asemenea, echipajul nostru de K4 (kaiac patru), format din Traian Neagu, Iustin Porcăraşu, Vasile Ştefan şi Toni Ioneticu, a terminat pe locul 8 în finala pe distanţa de 1.000 de metri. În ultima finală de sâmbătă dimineaţă, cea feminină la K2 (kaiac dublu), Bianca Pleşca şi Irina Lauric s-au clasat pe locul 9.

Obiectivul sportivilor români este obţinerea unei medalii, atât la kaiac, cât şi la canoe, plus câte o clasare pe locurile 4-6.