Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Camelia Potec, calificată în finală la 1500 de metri liber

Camelia Potec, calificată în finală la 1500 de metri liber

13 Aug 2010   •   00:00
Sursa foto: /Reuters

Sportiva română Camelia Potec s-a calificat direct, vineri, în finala probei de 1500 de metri liber, la Campionatele Europene de nataţie, de la Budapesta. După ce joi seara a ocupat locul cinci în finală la 800 de metri liber, Potec a luat startul în sesiunea din această dimineaţă la 1500 de metri liber, în care a ocupat locul secund în seria a doua, cu timpul de 16:21.73 minute, calificându-se direct în finala probei, programată sâmbătă. Seria a fost câştigată de daneza Lotte Friis (16:18.77 minute).

Tot la 1500 de metri liber, în seria a treia, Ionela Cozma a încheiat pe locul şase (16:49.37 minute), dar poziţia 15 la general nu i-a adus calificarea în finală.

În sesiunea de vineri dimineaţă, Dragoş Agache s-a calificat în semifinale, la 50 metri bras, cu al şaselea timp la general, 27.81 secunde, în timp ce Alexandru Coci a ratat calificarea în semifinalele probei de 100 de metri fluture, având locul 28 la general, cu timpul de 53.83 secunde.

De asemenea, echipa feminină a României de la 10 metri platformă sincron, formată din Corina Popovici şi Mara Aiacoboae, a ratat calificarea în finala probei, după ce s-a clasat pe ultimul loc al preliminariilor, cu un punctaj total de 276.12 puncte.

Până în prezent, delegaţia României a obţinut următoarele rezultate la CE: Mara Aiacoboae, locul 10 în finală la 10 metri platformă, Corina Popovici, locul 12 în finală la 10 metri platformă, Camelia Potec, locul cinci în finală la 800 metri liber. Alţi cinci sportivi au ratat calificările în finale, în probele în care au luat startul.

Delegaţia României la CE de la Budapesta include şase sportivi la nataţie şi trei la sărituri în apă, obiectivul impus fiind câştigarea unei medalii.