Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Camelia Potec, locul patru la 400 de metri liber

Camelia Potec, locul patru la 400 de metri liber

15 Aug 2010   •   00:00
Sursa foto: /Reuters

Sportiva română Camelia Potec a terminat, în această după-amiază, pe locul 4 în finala probei de 400 de metri liber, la Campionatele Europene de nataţie de la Budapesta. Potec a încheiat cursa cu timpul de 4:07.81 minute, la 7 zecimi de medalia de bronz, obţinută de de daneza Lotte Friis. Finala fost câştigată de britanica Rebecca Adlington (4:04.55), iar argintul i-a revenit franţuzoaicei Ophelie Etienne (4:05.40).

Camelia Potec a avut cele mai multe prezenţe în finale din delegaţia ţării noastre la CE, trei. Potec mai obţinuse locul cinci la 800 metri liber şi locul patru la 1500 de metri liber.

Delegaţia României a obţinut la Campionatul European de Nataţie o singură medalie, de argint, prin Dragoş Agache, în proba de 50 de metri bras.