Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Superliga: CFR se impune la Ploiești în prelungiri

Superliga: CFR se impune la Ploiești în prelungiri

de Redacția Jurnalul    |    03 Feb 2024   •   20:01
Sursa foto: Fotbal Club CFR 1907 CLUJ

CFR Cluj a câștigat partida disputată sâmbătă la Ploiești cu Petrolul. Oaspeții au înscris golul victoriei în prelungirile partidei. Meciul a făcut parte din etapa a 24-a a Superligii de fotbal.

Partida Petrolul-CFR s-a încheiat cu scorul 1-2. Atacantul Christian Irobiso a deschis scorul pentru gazde în minutul 24. Oaspeții au egalat prin Kader Keita în minutul 52 și au înscris golul victoriei prin Ciprian Deac în minutul 94.

Clujenii au câștigat trei puncte prețioase în cursa de urmărire a liderului FCSB. După 24 de meciuri, CFR are 42 de puncte, cu 8 mai puțin decât FCSB. Bucureștenii au disputat doar 23 de partide, astfel încât diferența ar putea crește din nou.

Petrolul este pe locul 9 cu 31 de puncte. Dacă ar fi câștigat, ploieștenii ar fi ajuns pe locul 6, ultimul care asigură calificarea în play off.

Tot sâmbătă se va desfășura și partida Rapid București-Oțelul Galați. Partida din Giulești va începe la ora 20.00.

Vineri s-au disputat primele partide ale etapei a 24-a. FC Botoșani a învins Poli Iași cu 2-1, iar FCU Craiova a trecut, cu același scor de Dinamo București.