Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Chivu şi Inter Milano au pierdut Supercupa Europei

Chivu şi Inter Milano au pierdut Supercupa Europei

27 Aug 2010   •   00:00
Sursa foto: /Reuters

Atletico Madrid, deţinătoarea trofeului Europa League, a cucerit aseară Supercupa Europei, după ce a învins cu 2-0 pe Inter Milano, la care Cristi Chivu a fost integralist. Spaniolii au deschis scorul după pauză, prin Reyes, care a trecut uşor de Maicon şi a înscris cu un şut la colţul scurt. Madrilenii s-au distanţat pe final, când Aguero a punctat facil, din 4 metri, după o pasă excelentă a lui Simao. În minutul 90, Inter a ratat şansa golului de onoare după ce Milioto a ratat un penalty obţinut de Pandev.

În urma acestei înfrângeri, milanezii au eşuat în încercarea de a repeta performanţa Barcelonei de anul trecut, când catalanii s-au impus în toate cele şase competiţii la care au luat startul. Până acum, echipa lui Chivu făcuse tripla Campionat-Cupă-Liga Campionilor, iar în urmă cu o săptămână se impusese în Supercupa Italiei.

Inter Milano - Atletico Madrid 0-2