Jurnalul.ro Sport Fotbal intern City a jumulit "cormoranii" înaintea returului cu Timişoara (cu video)

City a jumulit "cormoranii" înaintea returului cu Timişoara (cu video)

de Mihai Morcovescu    |    24 Aug 2010   •   00:00
Sursa foto: /Reuters

Adversara formaţiei FC Timişoara în play-off-ul Ligii Europa, Manchester City, a învins, luni, pe teren propriu cu scorul de 3-0 pe FC Liverpool în ultimul meci al etapei a 2-a din Premier League.

City s-a impus graţie golului marcat de Barry în minutul 13 şi a "dublei" reuşite de argentinianul Tevez în minutele 52 şi 67, acesta din urmă din lovitură de la 11 metri. În urma acestei victorii, Manchester City a acumulat patru puncte şi a urcat pe locul 4 în clasament.

Antrenorul lui Manchester City, italianul Roberto Mancini, a folosit următoarea formulă de echipă: Hart - Richards, Kolo Toure, Kompany, Lescott - De Jong, Yaya Toure (85 Zabaleta) - Milner, Barry, A. Johnson - Tevez (85 Jo).

Partida retur din play-off-ul Ligii Europa dintre Manchester City şi FC Timişoara se va disputa joi, de la ora 21:45. În tur, la Timişoara, echipa engleză câştigase cu 1-0 prin golul înscris de Balotelli.

Vezi aici rezumatul meciului Manchester City-Liverpool 3-0