Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Concordia Chiajna - ASA Târgu Mureş 1-2. Victorie la ultima fază a meciului

Concordia Chiajna - ASA Târgu Mureş 1-2. Victorie la ultima fază a meciului

29 Noi 2016   •   20:07
Sursa foto: lexaarts/Getty Images/iStockphoto

ASA Târgu Mureş a învins-o neaşteptat pe Concordia Chiajna cu scorul de 2-1 (0-0), marţi seara, în deplasare, în primul meci din etapa a 18-a a Ligii I de fotbal.

Toate cele trei goluri au fost marcate în ultimele minute de joc, după ce prima repriză a fost una ternă, fără ocazii, iar partea secundă destul de animată.

Concordia a ratat un penalty la scorul de 0-0, în minutul 60, prin Marian Cristescu, al cărui şut a fost apărat de portarul Pedro Mingote. Neluţ Roşu fusese faultat în careu de Gabi Matei.

Oaspeţii au deschis scorul prin ex-rapidistul Andrei Ciolacu (86), abia introdus pe teren, cu un şut care a lovit ambele bare ale porţii. Concordia a reuşit egalarea prin Cristian Ciobanu (90), după o minge respinsă de Mingote, dar ASA a dat lovitura pe contraatac, prin Gabi Matei, în prelungiri (90+3).

ASA părăseşte ultimul loc după acest succes, cel puţin până miercuri.

Concordia are o singură victorie în ultimele opt etape, 1-0 cu Steaua (două egaluri, cinci eşecuri). ASA venea după şapte etape fără victorie (trei egaluri, patru eşecuri).

În tur s-a impus Concordia, cu 1-0.

ASA a câştigat patru din cele şase meciuri cu Concordia (un egal, un eşec).

CS Concordia Chiajna - ASA Târgu Mureş 1-2 (0-0), Stadion "Concordia" - Chiajna
Au marcat: Cristian Ciobanu (90), respectiv Andrei Ciolacu (86), Gabriel Matei (90+3).
Marian Cristescu (Concordia) a ratat un penalty în minutul 60 (a apărat Pedro Mingote).
Arbitru: George Cătălin Găman (Craiova); arbitri asistenţi: Daniel Mitruţi (Craiova), Adrian Popescu (Craiova); arbitru de rezervă: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti)
Observatori: Adrian Vidan (Bucureşti) - CCA, Cătălin Popa (Vaslui) - LPF