Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Concordia Chiajna - Dunărea Călăraşi 1-1. Dorinel Munteanu, încă un meci fără înfrângere

01 Oct 2018   •   20:39

Concordia Chiajna a fost ţinută în şah pe teren propriu de Dunărea Călăraşi, scor 1-1 (0-1), într-un meci care a avut loc luni în etapa a 10-a a Ligii I de fotbal.

Dunărea a deschis scorul după ce Mediop a obţinut un penalty, transformat de Keyta în minutul 44. Portarul Straton a împiedicat egalarea la şutul lui Deaconu (51), dar a respins greşit la un corner, iar Prepeliţă a înscris (60).

Disputat pe un teren umed, meciul a avut un ritm lent în prima repriză, dar a fost mult mai animat în actul secund. Cele două echipe şi-au împărţit şansele de gol.

În debutul reprizei secunde, oaspeţii îşi puteau dubla avantajul la o greşeală a lui Prepeliţă.

Dunărea a avut două ocazii în câteva zeci de secunde în minutul 75, trei minute mai târziu a fost din nou periculoasă, apoi echipa din Chiajna a avut şansa victoriei, mai ales prin Batin (89).

Concordia are 11 puncte şi se află pe poziţia a 11-a a clasamentului.

Dunărea a acumulat 13 puncte şi este pe locul 9.

CS Concordia Chiajna - AFC Dunărea 2005 Călăraşi 1-1, (0-1), stadion Concordia - Chiajna
Au marcat: Andrei Prepeliţă (60), respectiv Hamidou Keyta (44, penalty)
Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti); arbitri asistenţi: Bogdan Gheorghe (Bucureşti), Andrei Constantinescu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Iulian Călin (Ştefăneşti)
Observatori: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) - CCA, Paul Cazan (Bucureşti) - LPF