Jurnalul.ro Sport Fotbal intern CS Universitatea Craiova s-a calificat în semifinalele Cupei României, la loviturile de departajare

30 Mar 2017   •   09:33
Sursa foto: lexaarts/Getty Images/iStockphoto

CS Universitatea Craiova s-a calificat dramatic în semifinalele Cupei României la fotbal, miercuri seara, după ce a învins-o pe Dinamo Bucureşti cu scorul de 6-5 la loviturile de departajare (0-0, după 120 de minute), pe stadionul Municipal din Drobeta-Turnu Severin.

Universitatea s-a impus la capătul unui meci foarte spectaculos, în care a jucat din minutul 63 în zece oameni, după eliminarea lui Alex Băluţă.

Andrei Ivan a transformat lovitura decisivă, după ce Patrick Petre şi Danu Spătaru au ratat de la Dinamo, iar Vladimir Screciu de la olteni. Gustavo, Marius Briceag, Nicuşor Bancu, Nicolai Calancea, Renato Kelic şi Andrei Ivan au marcat golurile Universităţii, iar pentru Dinamo au transformat Sergiu Hanca, Azer Busuladzic, Dan Nistor, Steliano Filip şi Daniel Popa.

Craiovenii au cerut două penalty-uri în acest meci, în minutul 74, când Mihai Popescu l-a faultat pe Bancu în careu, şi în minutul 100, când şutul lui Bancu a lovit mâna lui Dielna. Gazdele, de asemenea, au cerut roşu pentru Mihai Popescu (90), pentru fault în postură de ultim apărător, şi al doilea cartonaş galben pentru Filip (115), pentru un fault din spate la Ivan.

Jazvic (6) a ratat prima ocazie a meciului, pentru Universitatea, dar Dinamo a replicat prin Rivaldinho (11). Băluţă a ratat faţă în faţă cu portarul Cerniauskas (30), care intervenit salvator şi la şutul lui Bancu (44).

Craiovenii au dominat repriza secundă până la eliminarea lui Băluţă, pentru două cartonaşe galbene primite în decurs de patru minute, dar Dinamo a ratat o ocazie mare după aceea prin Daniel Popa (67), Calancea intervenind salvator. Patrick Petre a ratat o mare situaţie (85), din apropiere, pentru ca portarul Cerniauskas să scoată de sub bară şutul lui Ivan (88).

Universitatea a ratat apoi alte ocazii mari, prin Zlatinski (90+2), Măzărache (90+4), Dinamo a avut şi ea situaţii bune prin Spătaru (97), Nistor (100). Gustavo (105+1) l-a pus la încercare pe Cerniauskas din lovitură liberă, Calancea a respins şutul deviat al lui Hanca (110), iar Bancu a avut şansa de a încheia meciul (113), dar Cerniauskas a salvat golul.

În semifinale s-au mai calificat FC Voluntari şi ACS Poli Timişoara.

Semifinalele sunt programate tur-retur, pe 26 aprilie şi 17 mai, iar finala se va juca pe 27 mai.

CS Universitatea Craiova - FC Dinamo Bucureşti 0-0, după prelungiri; 6-5, la loviturile de departajare, stadion Municipal - Drobeta-Turnu Severin
Au executat în ordine loviturile de departajare: Sergiu Hanca 0-1 (gol), Gustavo 1-1 (gol), Patrick Petre 1-1 (ratare - pe lângă), Marius Briceag 2-1 (gol), Azer Busuladzic 2-2 (gol), Nicuşor Bancu 3-2 (gol), Dan Nistor 3-3 (gol), Vladimir Screciu 3-3 (ratare - apără Vytautas Cerniauskas), Steliano Filip 3-4 (gol), Nicolai Calancea 4-4 (gol), Daniel Popa 4-5 (gol), Renato Kelic 5-5 (gol), Danu Spătaru 5-5 (ratare - peste poartă), Andrei Ivan 6-5 (gol).
Cartonaş roşu: Alex Băluţă (CSU Craiova, 63).
Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitri asistenţi: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ), Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava); arbitru de rezervă: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea)
Observatori: Corneliu Fecioru (Bucureşti) - CCA, Ciprian Paraschiv (Iaşi) - FRF www.agerpres.ro