Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Cupa României: Dinamo bate la Bistriţa şi e cu un pas în finală

Cupa României: Dinamo bate la Bistriţa şi e cu un pas în finală

20 Apr 2011   •   20:24
Sursa foto: /gsp.ro

Dinamo a luat prima opţiune la calificarea în finala Cupei României după victoria obţinută cu 2-0, în deplasare, cu Gloria Bistriţa, în manşa tur a semifinalelor. Elevii lui Ioan Andone au dominat teritorial prima repriză, dar au produs în această perioadă doar un semiluft din poziţie bună al lui Liviu Ganea şi un şut pe mijlocul porţii trimis de Dănciulescu. De partea cealaltă, gazdele au preferat cartea contraatacului şi au fost periculoase prin şuturi de la distanţă. Mai întâi, Bălgrădean a scos de sub bară o lovitură liberă a lui Vali Năstase, pentru ca mai apoi şutul lui Ene să se scurgă puţin pe lângă buturile dinamoviste.

Bucureştenii au început în forţă şi partea secundă, dar şutul lui Cătălin Munteanu a ocolit vinclul porţii lui Albuţ. Apărarea Gloriei a fost însă învinsă în minutul 53, când Dănciulescu a reluat plasat după o centrare excelentă a lui Ganea. Bakaj a fost apoi aproape de 2-0, dar desprinderea a venit în minutul 87, în urma unei acţiuni a lui Alexe. În prelungiri, Bălgradean a salvat diferenţa cu o intervenţie la şutul din apropiere al lui Ilie Iordache.

Gloria Bistriţa - Dinamo 0-2
Au marcat: Dănciulescu 53, Alexe 87

Gloria: Albuţ - Săceanu, V. Năstase, I. Costache, Velcovici - Mandea (68 Keita), Nalaţi (46 Anton), R. Mărginean, G. Ene (77 Băjenaru) - Bâlbă, I. Iordache. Antrenor: Nicolae Manea

Dinamo: Bălgrădean - Bărboianu, Găman, Grigore, Bordeanu - Alexe, Kone (74 Pătraşcu), C. Munteanu, V. Munteanu (60 Bakaj) - Ganea (68 Ţucudean), Dănciulescu. Antrenor: Ioan Andone
Arbitri: Augustus Constantin - Florin Păunescu, Cătălin Savu