Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Derby made în Liga 1. Rapid şi Steaua au terminat 1-1 după o partidă absolut penibilă

de Mihai Igirosanu    |    29 Apr 2012   •   20:56

Doua goluri marcate din greseala si tot atatea ocazii clare de gol facute cadou de adversari. Cam atat despre un derby care a etalat toate hibele fotbalului romanesc. Nici multe, nici putine, dar extrem de suparatoare ochiului si suficiente pentru ca sa nu existam in competitiile europene care conteaza. In minutul 29, Tanase a deschis scorul dupa ce stoperul Rapidului, capitanul Marcos Antonio i-a pasat perfect in careul de 16 metri. Pentru ca un astfel de joc plictisitor nu se putea incheia decat egal, giulestenii au reactionat patru minute mai tarziu, cand capitanul Stelei n-a vrut sa-i ramana dator omologului sau de la Rapid, a facut cadou o minge in fata careului mare, iar Nicolae Grigore l-a invins fara probleme pe Tatarusanu.

Stoichita, la capatul firului
La mijlocul reprizei secunde, antrenorul Stelei, Mihai Stoichita a lasat balta meciul sI s-a retras in spatele bancii de rezerve pentru a vorbi la telefon. Dupa cateva minute, Tiberiu Balan l-a inlocuit pe Mihai Costea, care ratase in prima parte o ocazie monumentala dupa o noua eroare a lui Marcos Antonio. Nu bagam mana-n foc, dar credem ca "strategul' Gigi Becali, care n-a fost prezent in Giulesti, l-a trecut pe oltean, ca de obicei temporar, pe lista neagra. In ultimele minute, centralul adus pentru acest meci dupa ce mai condusese in cariera doar cateva jocuri de juniori sI unul pe coclaurile preliminariilor din cupele europene n-a vazut un hent evident al stelistului Bicfalvi in careu sI n-a acordat cuvenitul penalty. Nici o problema. Cehul s-a incadrat perfect in peisajul comic al derby-ului. "Jocul a fost unul echilibrat cu o foarte mare intensitate si teama de infrangere de ambele parti. Nu cred ca a fost un joc spectaculos, insa a fost un meci intens. Pana la urma, Steaua a marcat intr-un moment cand nu se anunta nimic. A fost o deviere nefericita de care a profitat Tanase'. Pentru ca nu mai avem spatiu, banuiti probabil ca tehnicianul Stelei, Mihai Stoichita a declarat ca golul Rapidului a venit de nicaieri, dupa o greseala a elevilor sai. Plictisitor!

ECHIPELE
Rapid: D. Coman - Rui Duarte, M. Antonio, Burca, Bozovici - N. Grigore, Alexa, N. Grigorie ('73 M. Roman) – Deac ('80 Pancu), Herea, Surdu ('66 Teixeira). Antrenor: Razvan Lucescu
Steaua: Tatarusanu - Geraldo, Iliev, Chiriches, Latovlevici – Chipciu ('71 Rusescu), Bourceanu, Bicfalvi, Cr. Tanase ('85 Parvulescu) - Tatu, M. Costea ('59 T. Balan). Antrenor: Mihai Stoichita