Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Dragoş Agache, argint european la 50 de metri bras

Dragoş Agache, argint european la 50 de metri bras

14 Aug 2010   •   00:00
Sursa foto: /Reuters

Dragoş Agache a adus în această seară prima medalie pentru delegaţia României la Campionatul European de la Budapesta, sportivul nostru clasându-se pe locul doi în proba de 50 m bras. Agache a fost cronometrat cu timpul de 27.47 secunde, fiind întrecut doar de italianul Fabio Scozzoli (27.38). Podiumul a fost completat de olandezul Lennart Stekelenburg, cu 27.51.

Tot în sesiunea de sâmbătă seara, Camelia Potec a fost aproape de medalie în proba de 1500 metri liber, clasându-se în finală pe locul patru. Potec a încheiat cursa cu timpul de 16:17.67 minute, proba fiind câştigată de daneza Lotte Friis, cu timpul de 15:59.13 minute. Pe podium au mai urcat irlandeza Grainne Murphy (16:02.29 minute) şi iberica Erika Garcia Villaecija (16:05.08 minute).

Camelia Potec va înota şi în calificările de la 400 m, în sesiunea de duminică dimineaţă, urmând ca finala probei să se desfăşoare în sesiunea de seară.