Jurnalul.ro Sport Fotbal intern FC Botoșani câștigă în deplasare la FC Argeș și e pe locul opt în Superligă

FC Botoșani câștigă în deplasare la FC Argeș și e pe locul opt în Superligă

de Redacția Jurnalul    |    29 Ian 2023   •   17:20

FC Botoșani reușește a doua victorie a anului, după un șir de opt partide fără meci cștigat pe finalul anului trecut, în Superligă. Moldovenii s-au impus în deplasare la FC Argeș cu 2-0 și au urcat temporar pe locul opt în clasament.

Oaspeții au dominat prima parte a meciului și au avut și prima ocazie, în minutul 8, când Straton a parat șutul lui Roman II. Portarul argeșenilor nu a mai avut ce face la lovitura de cap a golgheterului botoșănenilor, Mailat, care a deschis scorul în minutul 43.

Același jucător a marcat pentru 0-2, la 10 minute după reluarea jocului, din lovitură de pedepsă acordată după un henț în careu făcut de Garita. Mailat a ajuns astfel al 8 goluri marcate în Superligă, cu care e pe locul 6, alăturu de Garita.

În minutul 68, Mailat putea face tripla, după ce a pătruns în careu, de unde a șutat pe lângă poartă din poziție ideală.

După această victorie, FC Botoșani acumulează 27 de puncte, cu care urcă până pe locul 8, în timp ce FC Argeș e pe locul 13 cu 24 de puncte.