Jurnalul.ro Sport Fotbal intern FCSB - Juventus Bucureşti 4-0. Budescu a înscris direct din corner

FCSB - Juventus Bucureşti 4-0. Budescu a înscris direct din corner

03 Dec 2017   •   23:23

FCSB a surclasat-o pe Juventus Bucureşti cu scorul de 4-0 (0-0), duminică seara, pe Arena Naţională din Capitală, într-un meci din etapa a 20-a a Ligii I de fotbal.

După 0-0 la pauză, vicecampioana s-a impus prin golurile marcate de Florin Tănase (54, 78), Harlem Gnohere (80) şi Constantin Budescu (90+1). Tănase a înscris ambele goluri cu capul, din centrările lui Budescu, respectiv Florinel Coman, Gnohere a marcat involuntar, la patru minute de la intrarea sa pe gazon, mingea lovindu-l la şutul expediat de Coman, care se ducea în afara porţii. Cel mai spectaculos gol a fost cel al lui Budescu, el marcând direct din corner.

''Lanterna roşie'' a avut două bare în acest meci, prin Valentin Bărbulescu (64) şi prin Cătălin Ţîră (90+4).

FCSB a revenit pe locul al doilea după acest succes.

Juventus a încasat nouă goluri în ultimele două etape, fără a marca vreun gol.

FCSB are cel mai bun atac din campionat, cu 40 de goluri marcate, iar Juventus cea mai slabă apărare, cu 40 de goluri primite.

În tur, FCSB s-a impus cu scorul de 2-1, Juventus ratând un penalty în prelungiri, prin Călinţaru.

Juventus are două egaluri şi trei eşecuri în ultimele cinci etape. FCSB venea după două înfrângeri consecutive în deplasare, 0-1 cu CSM Poli Iaşi şi 0-2 cu Astra.

FCSB - SC Juventus Bucureşti 4-0 (0-0), Arena Naţională - Bucureşti
Au marcat: Florin Tănase (54, 78), Harlem Gnohere (80), Constantin Budescu (90+1).
Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti); arbitri asistenţi: Vasile Marinescu (Bucureşti), Daniel Hulubei (Vaslui); arbitru de rezervă: Alexandru Tudor (Bucureşti)
Observatori: Costin Ioan Toma (Piatra Neamţ) - CCA, Imilian Şerbanică (Bragadiru) - LPF