Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Galatasaray - CFR Cluj 1-1 şi trupa lui Andone păstrează şanse la calificarea în optimile Ligii Campionilor

23 Oct 2012   •   23:53
Sursa foto: AFP

CFR Cluj a luptat ca la Rovine, marţi seară, pe un teren aproape imposibil al turcilor de la Galatasaray, pentru o remiză, 1-1, care le păstrează şansele la o calificare istorică în optimile Ligii Campionilor.

Campioana României a obţinut un rezultat cu atât mai meritoriu cu cât a jucat mai bine de o oră în inferioritate, Aguirregaray fiind eliminat, în minutul 28, pentru două galbene încasate unul după altul.

Era deja însă 1-0 pentru trupa lui Ioan Andone, după ce, presat de Kapetanos, Nounkeu a nimerit vinclul propriei porţi, în minutul 19. A urmat un adevărat asediu la poarta lui Felgueiras, adevărat înger şi demon în partida de marţi seară.

Goalkeeperul portughez a parat mai întâi un penalty, respingând execuţia lui Felipe Mello (33), însă a gafat nepermis cu 13 minute înainte de final, atunci când a ieşit hazardat la o centrare şi i-a permis lui Burak Yilmaz să înscrie poate cel mai uşor gol al carierei.

În celălalt meci al grupei H, Manchester United a învins Braga cu 3-2, revenind de la un neverosimil 0-2, astfel că, după trei etape, clasamentul se prezintă astfel: 1. Manchester United 9p; 2. CFR Cluj 4p; 3. Braga 3p; 4. Galatasaray 1p.

În celelalte meciuri disputate marţi seară în Liga Campionilor s-au înregistrat următoarele rezultate:

Grupa E: Şahtior Doneţk - Chelsea 2-1; Nordsjaelland - Juventus 1-1. Clasament: 1. Şahtior 7p; 2. Chelsea 4p; 3. Juventus 3p; 4. Nordsjaelland 1p

Grupa F:
BATE Borisov - Valencia 0-3; Lille - Bayern Munchen 0-1. Clasament: 1. Valencia 6p (6-2); BATE Borisov 6p (6-5); 3. Bayern 6p (4-4); 4. Lille 0p

Grupa G: Spartak Moscova - Benfica 2-1; Barcelona - Celtic Glasgow 2-1 (Jordi Alba a marcat golul victoriei în al patrulea  minut de prelungiri, după ce scoţienii au condus cu 1-0). Clasament: 1. Barcelona 9p; 2. Celtic 4p; 3. Spartak 3p; 4. Benfica 1p