Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Liga 1: Astra Giurgiu pierde acasă, cu CFR Cluj, 1-2! Golurile s-au înscris în prima repriză

01 Dec 2016   •   23:41

CFR Cluj a învins-o în deplasare pe Astra Giurgiu cu scorul de 2-1 (2-1), joi, într-un meci din etapa a 18-a a Ligii I de fotbal.

Golul campioanei a fost reuşit de Denis Alibec (13), cu un şut de senzaţie de la 20 de metri în vinclul porţii adverse. Pentru CFR au marcat Cristian Bud (5) şi portughezul Filipe Nascimento (21 - penalty).

Alibec a primit un cartonaş galben în minutul 90, în locul celui roşu pe care îl merita pentru lovirea fără minge a lui Cornel Ene, după un fault comis asupra sa de fundaşul clujenilor.

În urma acestui eşec, Astra se îndepărtează şi mai mult de zona play-off-ului, fiind la 9 puncte distanţă.

În tur, CFR câştigase cu scorul de 5-1.

Clujenii s-au impus în ultimele trei deplasări, având trei victorii în ultimele patru etape.

Astra nu a câştigat niciuna din ultimele cinci confruntări cu CFR, care a obţinut trei victorii şi două egaluri.

AFC Astra Giurgiu - CFR 1907 Cluj 1-2 (1-2), Stadion "Marin Anastasovici" - Giurgiu
Au marcat: Denis Alibec (13), respectiv Cristian Bud (5), Filipe Nascimento (21 - penalty).
Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova); arbitri asistenţi: Adrian Radu Ghinguleac (Bucureşti), Daniel Hulubei (Vaslui); arbitru de rezervă: Denis Haidiner (Hunedoara)
Observatori: Cristian Nica (Ploieşti) - CCA, Marcel Vasile (Bucureşti) - LPF.

Sursa: AGERPRES