Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Liga 1: FC Botoşani - Viitorul Constanţa, 1-2

Liga 1: FC Botoşani - Viitorul Constanţa, 1-2

16 Sep 2016   •   23:05

Viitorul Constanţa s-a impus cu scorul de 2-1 (1-1) în deplasare în faţa lui FC Botoşani, vineri, în primul meci din etapa opta a Ligii I de fotbal.

Viitorul a condus după golul lui Chiţu, din minutul 13, şi a fost egalată în minutul 39, când a punctat Fulop. Gazdele au rămas în zece oameni în minutul 52, când Miron a văzut al doilea cartonaş galben. Golul victoriei oaspeţilor a aparţinut lui Tchuimeni-Nimely (74).

Ambele goluri ale Viitorului au venit în urma unor pase ale lui Romario Benzar.

FC Botoşani şi Viitorul au acum câte 13 puncte. Botoşănenii, cu golaveraj mai bun (16-11) sunt pe locul 2 ,iar Viitorul, cu golaveraj 11-10, este pe poziţia a 4-a.

FC Botoşani - FC Viitorul Constanţa 1-2 (1-1), Stadion "Municipal" - Botoşani
Au marcat: Istvan Fulop (39), respectiv Aurelian Chiţu (13), Alex Tchuimeni-Nimely (74)
Cartonaş roşu: Andrei Miron (FC Botoşani, 52)
Arbitru: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea); arbitri asistenţi: Adrian Radu Ghinguleac (Bucureşti), George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel); arbitru de rezervă: Florin Andrei (Târgu Mureş)
Observatori: Sorin Boca (Iaşi) - CCA, Romulus Chihaia (Bucureşti) - LPF.

Sursa: AGERPRES